Правило 1. Колектори погрожують: як діяти
З приводу розмови з колекторами — правильний лише один варіант дій: як тільки ви взяли телефонну трубку і почули колектора, нічого взагалі йому не говоріть і не доводьте, а просто скидайте дзвінок і номер телефону відправляйте в бан.
Все одно ви колектору нічого не доведете — хоч ви маєте рацію, хоч ні. Це приблизно, як доводити щось роботу. Це спеціально навчені люди.
Як зробити так, щоб мені не телефонували? — Фактично, ніяк. Вони все одно телефонуватимуть, а тому пригадуємо пораду — дзвінки в бан і нічого не говорити.
При цьому їхні дзвінки і навіть погрози жодної сили не мають. Якщо ви самі добровільно не погоджуєтесь на якісь їхні пропозиції чи навіть ультиматуми, то вони взагалі нічого зробити не можуть. Зробити щось можуть тільки самі кредитні організації після звернення до суду, отримання рішення суду про стягнення з вас заборгованості та звернення до виконавчої служби для її стягнення. І це досить тривала процедура, при якій, якщо ви підійдете до неї правильно і не пустите на самоплив, ви зможете або повністю списати борги, або їх частково зменшити.
Колектор стягненням боргів не має права займатися, цим займаються виконавці у виконавчих службах, державні чи приватні, і виконавці не телефонують і не погрожують.
Читайте також: 102260% річних і не тільки: як війна змінила кредити «до зарплати»
Правило 2. Куди скаржитися на колектора
Скаржитися на колектора можна до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринку фінансових послуг, так звану Нацкомфінпослуг, до НБУ, Служби захисту прав споживачів, Антимонопольного комітету, прокуратури, поліції і навіть до суду.
Але, зазвичай, ці дії залишаються без результату. Робити це я рекомендую лише у виняткових випадках, коли, наприклад, на вас оформили кредит шахраї, до якого ви не маєте жодного відношення. І то, з наступною судовою процедурою. Коли це звичайний прострочений борг за кредитом — це малодієво.
Щодо скарг на колекторів у різні контролюючі органи та поліцію, скажу, що, на мій погляд, — це марна трата вашого часу та грошей. І краще в такому разі ці час та гроші витратити на вирішення спору в судовому порядку, де ви реально його вирішите раз і назавжди.
І так, навіть якщо вам припинять телефонувати, це не означає, що борг списаний і питання вирішене. Зараз не телефонують, потім знову почнуть, а при цьому борги та відсотки весь цей час зростають.
Тому тут головне правило: при дзвінках колекторів ігноруємо, але питання з кредитом все одно вирішуємо доступними способами. І бажано, не скаргами.
Цими способами можуть бути: списання боргів за позовною давністю через суд, або ж розрахунок та оплата законної суми відсотків та заборгованості, а списання решти, або ж оплата заборгованості на розрахунковий рахунок кредитора.
Все залежить від вашої конкретної ситуації.
Наприклад, якщо з дати вашого останнього платежу за кредитом минуло більше 3 років або ж термін кредиту, або термін дії картки закінчився понад 3 роки тому, і жодного платежу за останні 3 роки за ними не було, то краще чекати на звернення кредитної організації до суду та списання боргу за позовною давністю.
А якщо ви цим умовам не відповідаєте, то вам потрібно проконсультуватися з адвокатом, розрахувати суму вашого основного боргу та законний відсоток. І далі — або їх оплачувати і через суд намагатися закрити кредит, або чекати позову банку до суду і в судовому порядку зменшувати кредитну заборгованість.
Якщо ж сума вашої кредитної заборгованості несуттєва, іноді легше і дешевше її сплатити, але на розрахунковий рахунок кредитора або виконавчої служби. При цьому зафіксувати факт оплати боргу, зберегти документи про це і закрити питання.
У жодному разі не можна платити будь-яким колекторам. Судитися чи платити — це вже потрібно вирішувати в індивідуальному порядку, все залежить від суми боргу та багатьох інших параметрів.
Читайте також: Михайло Іващенко: Запуск біржі боргів дасть можливість знизити вартість кредитів
Правило 3. Колектор запропонував закрити борг за часткову оплату: що робити
У жодному разі не можна платити заборгованість на картку колекторів, які телефонують. Історій, коли колектори пропонують 50 тис. грн боргу закрити, якщо ви їм заплатите всього 10 тис. грн, чимало. Люди часто погоджуються, а все тому, що хочуть простого рішення. І навіть не підозрюють, що, завдяки таким бажанням, потрапляють до лап шахраїв та недобропорядних колекторів, яких часто навіть кредитори й фінансують.
Вони добре знають вашу психологію, що ви захочете платити менше, не захочете зв'язуватися з судами, адже це довго і дорого, і взагалі не станете з кимось консультуватися з цього питання. Тому, ви — легкий для них прибуток, і з вами можна робити все, що завгодно.
Понад те, коли ситуація дійде до суду і ви пред'явите там квитанцію про оплату кредиту якомусь колектору, і суд, і кредитор заперечать, що кредитний договір у вас не з тим колектором, а зовсім з іншою організацією, на розрахунковий рахунок якої жодних оплат не надходило. І за законом мають рацію.
Отже, розібралися, що платити колектору на його картку не можна.
А як тоді поводитися, якщо ви все ж таки вирішили платити або є надія домовитися з банком мирно.
Якщо вам пропонують списати частину заборгованості при сплаті вами якоїсь фіксованої суми, то попросіть це все зафіксувати письмово, шляхом додаткової угоди з кредитною організацією, у якої ви брали кредит.
І ця додаткова угода має бути підписана саме з тим, хто вам давав кредит. Якщо цей банк чи організація вже ліквідувалися, або передали право вимоги щодо вашого кредиту іншому кредитору, попросіть договір передачі прав вимоги тієї організації, яка веде з вами переговори, та документи про це.
І лише після того, як побачите всі документи та підпишете письмову угоду про списання вам частини боргу за кредитом за умови часткової оплати, можна здійснювати оплату.
Квитанції про сплату заборгованості за кредитом варто зберігати.
І якщо йдеться про повне погашення боргу або його подальше списання, вимагайте довідку про сплату заборгованості за кредитом у повному обсязі. І збережіть її.
Якщо виконавчий лист про стягнення з вас боргу вже перебуває у виконавчій службі, то найпростіше сплатити борг на розрахунковий рахунок виконавця та вимагати зняття арештів та закриття виконавчого провадження.
Правило 4. Жодних особистих зустрічей з колектором
Як вже було сказано, колектори не мають можливості стягувати з вас борги примусово, описувати ваше майно або нерухомість. Якщо ви самі добровільно з цим не згодні. Примусово це можуть робити лише виконавці державних виконавчих служб або приватні виконавці, і вони не телефонують та не погрожують. І ці питання вирішуються у судовому порядку.
При цьому, всі найгірші і найстрашніші історії трапляються, коли людина під впливом залякування погоджується на особисту зустріч із колектором. Або сама впускає його до будинку, а той під виглядом виконавця починає описувати майно і все виносити з дому.
Пам'ятайте, що навіть сам виконавець не має права до вас входити без вашого бажання та ухвали суду про примусове проникнення, яку отримати майже нереально.
Тому не приходьте на особисті зустрічі з колекторами в незрозумілих місцях, не впускайте їх до себе в будинок і взагалі не спілкуйтеся з ними.
Усі питання потрібно вирішувати у законному порядку, шляхом переговорів безпосередньо з кредиторами або через суд.
Доки ви вирішуєте питання доступними вам законними способами — правда на вашому боці. А як тільки ви дасте колекторам можливість поринути у ваш особистий простір — вже вся влада над вами буде в їхніх руках.