Базові правила фінансової грамотності
1. Керування своїми грошовими потоками та контроль витрат
Для початку важливо визначити обсяг місячних доходів і витрат. Потрібно розрахувати обов'язкові та додаткові витрати. До перших відноситься харчування, оплата комунальних рахунків, проїзд тощо. До другої категорії належать розваги, відпочинок, спорт, хобі, придбання одягу, доглядові процедури. Якщо ви витрачаєте менше, ніж заробляєте, можна частину доходу відкласти на резерви та інвестиції.
2. Помірковане споживання.
Розсудливе витрачання грошей допомагає зберегти фінансову стабільність. Перед покупкою обдумайте, чи вона є дійсно необхідною, а також порівняйте ціни та якість товару. Купуйте тільки те, що ви можете собі дозволити.
3. Створення фінансової подушки
Важливо мати резервні кошти, що дорівнюють 3−6 місяцям вашого доходу. Це допоможе уникнути форс-мажорних ситуацій у разі втрати роботи або непередбачених витрат. Зберігати свої заощадження можна вдома, але спеціалісти радять звернути увагу на короткострокові депозити або депозити з можливістю дострокового розірвання, щоб не втрачати гроші через інфляцію.
4. Можливості збільшення доходів.
Шукайте додаткові шляхи збільшення власного доходу. Розділіть джерела надходження коштів. Знайдіть кілька підробітків, створіть пасивні джерела прибутків. Чим більше каналів у вас буде, тим краще.
5. Обґрунтовані інвестиції.
Інвестування допомагає зростати фінансовим активам, але воно завжди пов’язане з ризиками. Тому перш ніж вкладати кошти у той чи інший проєкт, детально дослідіть його. Розподіліть свої інвестиції між різними інструментами для зменшення ризику. Використовуйте всі можливості, але варто порадитися зі спеціалістами, щоб інвестиція була вигідною.
Де і як освоїти фінансову грамотність для практичного використання?
Фінансова сфера постійно змінюється, тому важливо не просто засвоїти базу, але й бути в курсі останніх трендів. Для цього можна відвідувати курси та семінари, читати спеціалізовану літературу, експертів у цій галузі та застосовувати все це на практиці.
Зокрема, можна долучитися до навчальних курсів, щоб підвищити свій рівень в управлінні фінансами. Курси є у вільному доступі в Youtube, а також на відкритих онлйн-платформах, таких як Prometheus, Udemy.
- «Особистий та сімейний бюджет» — тут можна отримати практичні навички з розпорядження власними грошима, підійде для початківців;
- «Основи фінансів та інвестицій» — простими словами про інвестиції та ринок капіталу, знайомство з концепцією фінансів та учасниками фінансового ринку. Курс розрахований на людей, які вже мають базові знання в темі економіки;
- «Особиста фінансова грамотність» — розкажуть про збалансування доходів та витрат, збереження своїх накопичень без шахрайських схем та маніпуляцій;
- «Фінансова грамотність для дітей» — навчання для вікової категорії від 6 до 12 років у форматі мультфільмів.
Тому не втрачайте часу, шукайте навчання, яке потрібне саме вам, і стартуйте. Ці знання просто необхідні кожному дорослому та підлітку у сучасному житті.
Як вирішити нагальні фінансові питання зараз?
Якщо ви стикнулися з фінансовими труднощами зараз — ви можете відправити запит на отримання кредитних коштів в Money4you. Це українська МФО, яка ділиться необхідною інформацією на своєму сайті, тому тривалі пошуки відповідей не передбачені. Натомість оформити заявку вдасться за кілька простих кроків:
- Перевірка умов кредитування. Відомості про розмір кредитів термін погашення вказує клієнт. Система автоматично розраховує коли потрібно внести платіж, а також необхідну суму.
- Заповнення анкети. Інформація про заявника складається з надання паспортних даних, відомостей про місце роботи та розмір щомісячного прибутку.
- Перевірка кредитної історії. МФО має перевірити правильність наданої інформації, тому надсилає запит до БКІ (бюро кредитних історій).
- Отримання коштів рахунок. Схвалення заявки та отримання грошей — завершальні етапи процедури.
Перевірити статус розгляду заявки можна в особистому кабінеті клієнта. Крім того, на сторінці доступний план повернення заборгованості разом з датами та розміром залишку. Для закриття кредиту можна використати будь-який зручний спосіб оплати. Завдяки простій процедурі вдається швидко отримати гроші та витратити їх так, як цього хоче отримувач.