Про це розповів Сергій Мамедов, Голова правління Глобус Банку.
Він пояснив, що цьому сприятиме ухвалена Кабміном Стратегія кредитування та результати Берлінської Ukraine Recovery Conference 2024, де було укладено близько 110 міжнародних угод на суму понад $16 млрд.
Очільник Глобус Банку наголосив на важливості підписаного Меморандуму про кредитування відновлення енергоінфраструктури між найбільшими банками, адже підписанти зобовʼязуються розвивати доступне кредитування для підприємців, які реалізовують проєкти, спрямовані на підвищення рівня енергонезалежності країни.
«Фактично банки змогли домовитися про єдині умови, єдиний підхід до кредитування об'єктів енергоінфраструктури, розрахованих на суми від мікрокредитів до €25 млн (Меморандум передбачає єдині умови надання кредитів: за першого внеску від 10% до 50% терміном на 5−7 років). Відповідно до Меморандуму українські банки кредитуватимуть зведення сонячних, вітрових, біогазових станцій, біоенергетичних, газотурбінних та газопоршневих електростанцій, виробництво промислових акумуляторних батарей, високоманеврових, накопичуваних когенерацій тощо.
Він повідомив, саме в рамках Меморандуму про кредитування ставки вже були знижені до 13,5% річних для ОСББ та ЖБК, що є учасниками програм «Енергодім» та «ГрінДім» від Фонду енергоефективності. Такі кредити спрямовані на придбання, ремонт та встановлення сонячних електростанцій та теплових насосів та створення на підприємствах нової енергогенерації.
«Такий крок може стати стимулом до значного розвитку спеціальних енергопрограм та безумовно вагомим внеском до енергонезалежності та енергоощадності країни, адже ставки за ними на 35% нижче середньоринкових», — зазначив він.
Ще одним важливим фактором розвитку кредитування експерт вважає те, що 5 липня Уряд розширив можливості програми пільгових кредитів «5−7−9» на потреби ОСББ та ЖБК в досягненні енергонезалежності. Зокрема дія програми вже розповсюджується на придбання обладнання для генерації та зберігання електричної енергії з альтернативних джерел (сонячної та вітрової) під 7% річних.
Також запроваджена програма з кредитування фізосіб на придбання та встановлення сонячних панелей, вітрових установок, інверторів та акумуляторів: так, домогосподарства можуть отримати беззаставні кредити під 0% на суму 480 тис. грн з терміном погашення до 10 років.
Щодо малого та середнього бізнесу, то підприємства матимуть змогу придбати в кредит та встановити сонячні панелі, вітрові електростанції, газотурбінні, газопоршневі та біогазові генераційні установки на суму до 150 млн грн на строк погашення до 10 років.
Крім того, червневе зниження облікової ставки до 13% дасть змогу банкам запроваджувати більш лояльні умови за автокредитами, іпотекою, цільовими кредитами для малого і середнього бізнесу тощо.
«З 2023 року облікова ставка вже скоротилася з 25% до 13%. Відповідно таке послаблення стало по-справжньому „киснем“ для банківського кредитування: впродовж минулого року за більшістю кредитних програм кредитні ставки були суттєво знижені. Це стосується насамперед автокредитів, цільових кредитів для малого та середнього бізнесу на придбання основних засобів підприємництва (автотранспорту, різноманітного устаткування та обладнання), а також спільних із девелоперами іпотечних програм на придбання житла на первинному ринку. Станом на початок липня ставки за кредитами є оптимальними, тобто вони відповідають економічним реаліям країни. До кінця року обсяги автокредитування, іпотеки та цільових кредитів для МСБ можуть зрости в межах 7−10%, що засвідчить позитивну економічну динаміку в країні», — прогнозує Сергій Мамедов.