Про це, виступаючи на Recovery Construction Forum Ukraine, розповів Сергій Мамедов, голова правління Глобус Банку.
Фахівець звернув увагу на те, що в другій половині 2023 року кредитні портфелі банків зросли на 35 млрд грн або на 16% від зростання ВВП. Як наголосив Сергій Мамедов, цьому сприяли, по-перше, активний розвиток державних програм кредитування (зокрема «5−7−9», «Доступний факторинг», «Доступний фінансовий лізинг 5−7−9», «єОселя»), а по-друге, суттєве скорочення облікової ставки.
«Розвиток кредитування залежатиме від економічної кон’юнктури, адже доступність кредитів співмірна насамперед з вартістю залучених під кредитування коштів. Тобто ринку важливе подальше зниження облікової ставки, до якої „прив'язані“ ставки за кредитами. Після березневого зниження облікової ставки з 15% до 14,5% є вагомі підстави вважати, що цей процес продовжиться, а відтак до кінця поточного року обсяги всіх видів кредитування, зокрема цільових програм для МСБ, іпотеки на первинному ринку, автокредитування, можуть зрости ще на 10−15%», — наголосив він.
Посилаючись на дані Нацбанку, експерт зазначив, що банківський сектор є і лишається вагомою складовою в монетарній системі країни. Адже минулого року банки сплатили понад 73 млрд грн податку на прибуток, що склало понад 51% від загальних надходжень цього податку до державного бюджету. Крім того, банківські установи вклали в облігації внутрішньої державної позики 202 млрд грн коштів, що на 38% вище показників 2022 року. Крім того, частка викуплених банками ОВДП склала 734 млрд грн, що становить 46% від внутрішнього державного боргу України.
«Політика банків вдало поєднується зі стратегією НБУ та створює підґрунтя для активного розвитку кредитування», — підкреслив Сергій Мамедов.
Він нагадав, що у 2024 році очікуване зростання ВВП може скласти до 3,6%, а загальна інфляція за прогнозами не повинна перевищити 9%. Крім того, очікується досить помірна девальвація національної валюти — до 7% від курсів станом на 1 січня.
Очільник Глобус Банку вважає, що закладені макроекономічні прогнози на 2024 рік поки що справджуються, насамперед це стосується ситуації на валютному ринку, адже з початку року спостерігається незначна девальвація гривні в середньому на 2,5%. На його погляд, монетарна політика Нацбанку є досить ефективною і національній валюті не загрожує неконтрольоване знецінення.
«Цьогоріч створені сприятливі умови для того, щоб банківський сектор не лише активно розвивався, а й живив економіку країни, активізуючи кредитування, сплачуючи величезні суми до бюджету. Банківська система є досить міцною та здатна витримати будь-які нові випробування, пов’язані з війною. Однак важливо не залишатися осторонь потреб ЗСУ та всіляко сприяти наближенню перемоги у війні», — підсумував Сергій Мамедов.