Про це розповів Дмитро Замотаєв, директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку.
За словами експерта, до кінця березня розмір облікової ставки, як і ставки за 3-місячними депозитами скоріше за все залишиться без змін: 15% і 19% відповідно. Це означає, що в сегменті гривневих вкладів можуть спостерігатися 2 паралельних тенденції:
- «Стагнація» ставок: з кінця грудня 2023 року більшість банків уже переглянула дохідність власних гривневих вкладів, а тому ставки за гривневими вкладами майже не зміняться. Так середня дохідність депозитів терміном на 3−6 міс. складе 13,5% річних, більш тривалі в часі вклади (від 9 міс. до 1 року) дадуть в середньому 12,5−13% річних.
- Посилення «депозитної конкуренції» між банками: громадяни намагатимуться знайти найбільш привабливі умови для своїх заощаджень. Саме тому, на думку фахівця, на ринку можуть з’являтися нові депозитні продукти або ж почнуть діяти нові привабливі короткострокові депозитні акції, відсотки за якими можуть бути дещо покращені (в середньому до 15,5−17% річних).
«Навряд чи збільшення дохідності за депозитами у березні матиме системний або ж довгостроковий характер: скоріше за все ці „покращені“ депозити будуть точковими, націленими саме на збільшення депозитних портфелів банків», — вважає Дмитро Замотаєв.
Фахівець також розповів, що у березні найімовірніше рівень «чистого» прибутку за гривневими вкладами, що враховує інфляцію та необхідні банківські комісії за оформлення, залежно від терміну розміщення коштів, збережеться на рівні 5−6%, що стимулюватиме громадян до відкриття нових вкладів.
«Наразі саме гривневі вклади є найбільш привабливим, зрозумілим і простим способом отримання пасивного прибутку, який майже втричі перевищує прибуток за валютними вкладами», — наголосив банкір.
Що стосується валютних депозитів, як вказав експерт, в березні триватиме інерційний період поступового зниження ставок за ними.
«Інерція передбачає „кволе“ скорочення ставок, відповідно знижуватиметься популярність таких вкладів. Цей процес триває вже понад 6 місяців, і за цей час, наприклад, середні ставки за річними доларовими вкладами скоротилися з 3% до 1,8% річних, а середні ставки за вкладами у євро знизилися з 2% до 1,5−1,6% річних», — резюмував Дмитро Замотаєв.