За сприятливих економічних, воєнних та політичних умов у 2024 році ставки за банківськими кредитами та депозитами можуть скоротитися в середньому на 3%.
Про це розповів Сергій Мамедов, заступник Голови Ради директорів Конфедерації будівельників України, голова правління Глобус Банку.
За його твердженням, на основі стабільної економічної ситуації регулятор може вдатися для подальшого зниження облікової ставки, а відтак кошти, які залучатимуть банки для розвитку власних кредитних продуктів, стануть дешевшими. Фахівець припускає, що у 2024 році оптимальним можна буде вважати скорочення розміру облікової ставки з чинних 15% до 14−12%, що потенціально стимулюватиме банки до активного розвитку кредитування за найбільш прийнятними умовами для позичальників — ставки за кредитами можуть скоротитися в середньому на 3−4%. Водночас стабільна та міцна гривня стане приводом для зниження ставок за гривневими депозитами в середньому на 2−3%. Проте з урахуванням прогнозованої мінімальної інфляції дохід громадян залишатиметься на досить високому рівні.
«За найоптимістичнішим сценарієм у 2024 році умови за більшістю кредитних програм можуть суттєво покращитися. При зниженні облікової ставки ще на 2−4 в.п. вартість кредитів для громадян знизиться. За попередніми оцінками, залежно від виду кредиту та першого внеску за ним, ставки можуть скоротитися в середньому на 3−4%. Головним чином це стосується споживчих та автокредитів, а також спільних іпотечних програм комбанків із девелоперами для придбання житла на стадії будівництва. Відповідна корекція також спостерігатиметься за депозитними ставками: за нашими оцінками, дохід за гривневими вкладами може знизитися від 2% до 3%, проте в умовах низької інфляції розміщення коштів у банках залишатиметься найбільш привабливим способом для більшості громадян не лише зберегти, а й примножити власні заощадження», — підкреслив Сергій Мамедов.