►Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Одразу після початку великої війни, коли ціни злетіли до понад $2300 за метричну тонну, українські фермери виправдали очікування, вирощуючи більший, ніж очікувалося, врожай.
«Насіння соняшнику рентабельніше, ніж пшениця та кукурудза», — зазначив гендиректор «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов. За його словами, пропозиція досягла свого піку.
Проте, навіть якщо ціни майже вдвічі нижчі від довоєнного рівня, над ринком нависла пам’ять про минулорічний ціновий шок. Виробники харчових продуктів, від чіпсів до печива, були змушені підкоригувати рецепти, оскільки вони відмовилися від соняшникової олії. Повернення до кулінарної олії означало б повторити ці зусилля.
«Хоча соняшникова олія дешевша, вона все одно не настільки дешевша протягом тривалого періоду, щоб спонукати її повернутися. І коли війна тягнеться другий рік, багато тих, хто перейшов на ріпак і пальму, виявили, що надійне постачання є більш важливим фактором, ніж ціна», — сказав Хітен Пател, який постачає олію для шведського виробника AAK.
У той час як Україні було важко доставляти соняшникову олію, коли порти були заблоковані в перші тижні після вторгнення, країна знову доставляє морем і знайшла альтернативні шляхи експорту автомобільним, річковим і залізничним транспортом.
Прогноз
Згідно з прогнозами Міністерства сільського господарства США, у 2023 році світове виробництво соняшникової олії досягне 22 млн метричних тонн. Це буде найвищим показником з 1960-х років.
Зниження цін на рослинну олію допомогло стримати інфляцію продуктів харчування. Але промислові покупці повинні бути обережними, оскільки перспективи на 2024 рік не радужні.
Очікується, що ціни зростуть, оскільки виробництво в Україні навряд чи досягне такого високого рівня, а витрати на страхування суден зросли. Про це заявив Гнанасекар Тіагараджан, керівник відділу торгівлі та стратегій хеджування Kaleesuwari Intercontinental.