Останнім часом спостерігається позитивна тенденція на ринку конопель, яка починає стрімко змінюватися. Країни Європи, зокрема Німеччина, Чехія, Польща, поступово змінюють своє ставлення до цієї культури під тиском із боку промисловості, яка закликає, зрештою, вирішити проблему тривалої заборони канабісу як у медичних, так і в рекреаційних цілях. У Сполучених Штатах навіть консервативні штати (такі як Північна Кароліна) більше не можуть заперечувати, принаймні, медичну ефективність канабісу.
Україна вирішила не відставати від західних країн, тому 13 липня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт 7457, який стосується регулювання використання конопель у медичних, промислових, наукових та науково-технічних цілях. Метою цього законопроєкту є створення умов для забезпечення розширеного доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни.
Що відбувається у світі
Зараз легалізація канабісу стрімко поширюється у Північній Америці. У 33 штатах США та Вашингтоні дозволено споживання канабісу в медичних цілях, у 16 штатах дозволено використання канабідіолу (КБР), а в десяти штатах, а також в окрузі Колумбія можна вживати канабіс із рекреаційною метою. З жовтня 2018 року повна легалізація канабісу стала доступною в Канаді, хоча медичне використання канабісу було дозволено в країні з 2001 року.
Окрім Північної Америки, медичне використання канабісу дозволено у понад 30 країнах, серед яких Польща, Німеччина, Чехія, Ізраїль, Уругвай, Австралія та Нідерланди.
Марихуана припиняє бути чимось маргінальним і стає все прибутковішим бізнесом із кожним роком. Прогнози Health Europa свідчать, що до 2028 року європейська індустрія канабісу оцінюватиметься в 115,7 млрд євро, зробивши Європейський Союз найбільшим конопляним ринком у світі.
Вирощування технічних конопель в Україні
До рослин роду конопель в Україні належать рослини будь-якого виду з роду канабіс. Рослини роду коноплі, а також смола канабісу, екстракти та настоянки канабісу включені до Таблиці 1 Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затверджених постановою Кабміну № 770 від
Однак, зазначена постанова містить винятки, згідно з якими культивування рослин роду конопель для промислових цілей допускається за умови використання насіння, зібраного з сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст тетрагідроканабінолу (ТГК) не перевищує 0,08%.
В Україні вирощування та виробництво конопель є ліцензійною діяльністю, тому потребує отримання дозволу органів влади.
Порядок отримання ліцензії на вирощування рослин коноплі затверджено постановою Кабміну № 282 від
Вирощування медичного канабісу
Протягом останнього року в українському суспільстві точаться дискусії щодо легалізації медичного канабісу. Законопроєкт № 7457, який стосується цього питання, зареєстрований у Верховній Раді вже понад рік, але нещодавно цей процес рушив із місця після прийняття його в першому читанні.
Важливо, що узаконення канабісу не означає легалізацію марихуани, а передбачає саме дозвіл на використання медичного канабісу для профілактики та лікування різних захворювань.
Займатися вирощуванням та культивуванням медичних конопель на території України зможуть бізнес-структури. Українські компанії також матимуть право перевозити та продавати такі ліки в межах країни. Над розробкою медичних препаратів працюватимуть не лише наукові установи державної та комунальної форми власності, а й приватні компанії.
Для вирощування медичної коноплі, так само, як і для вирощування промислового канабісу, потрібно отримати ліцензію та дозвіл поліції на використання приміщень. Компанії також мають укласти договір із випробувальною лабораторією або мати її на своїй території. Поліція матиме доступ до всіх цих об'єктів і забезпечуватиме відбір та дослідження зразків.
Вирощування медичного канабісу супроводжуватиметься жорсткими вимогами. Кожен кущ, який вирощуватиметься в Україні, матиме спеціальний штрих-код. Усі теплиці, де вирощуватимуться медичні коноплі, будуть суворо контрольованими, обладнані відеокамерами, фізичною охороною та постійним контролем із боку правоохоронних органів.
Буде створено електронний реєстр, у якому вестиметься облік переміщення рослин роду канабісу для медичних цілей, а також виготовлених із них лікарських засобів на всіх етапах обігу.
Хоча новий закон і встановлює суворі правила щодо вирощування канабісу з медичною метою, для бізнесу відкриваються великі можливості. Фермери, які мають відповідну матеріально-технічну базу, зможуть отримати ліцензію та здійснити вирощування нових культур, які успішно реалізовуватимуться на внутрішньому ринку. Такі підприємці-аграрії зможуть укладати угоди з медичними компаніями-виробниками медичного канабісу та будуть забезпечені замовленнями. Враховуючи реалії воєнного часу, попит на таку продукцію буде високим.
Однак, залишається недостатньо врегульованим питання вирощування цих двох видів канабісу. Постанова Кабінету Міністрів № 770 від
Як покращити ринок
Розмежування в законодавстві медичного та промислового канабісу може суттєво покращити ситуацію на ринку промислової коноплі в Україні. Набагато доцільніше було б затвердити окремі правила вирощування, зберігання, переробки та квот для кожного з цих видів.
Промислові коноплі, які мають низький рівень або зовсім не містять ТГК, вже давно стали стандартною сільськогосподарською культурою. Забороняти чи обмежувати вирощування цієї культури необґрунтовано. Навпаки, цей вид бізнесу в Україні вже присутній і потребує підтримки.
Промислові коноплі мають великий потенціал, у цієї рослини висока додана вартість при належній переробці. Вони використовуються для отримання олії та волокон, які знайшли застосування у харчовій та косметичній промисловості, а також у виробництві меблів та інших галузях. Завдяки такому багатогранному підходу до переробки одне й те джерело приносить численні переваги.
Для ефективного регулювання ринку доцільно ухвалити окремий закон про легалізацію медичного каннабісу, розмежувавши його від промислової коноплі. А Кабміну розробити окремі правила для вирощування, зберігання, переробки, перевезення та продажу цих двох різних рослин та товарів, виготовлених у результаті їхньої переробки.
Читайте також: Як українці можуть заробити на легалізації канабісу
Крім того, зменшення вимог до матеріально-технічної бази виробників промислового канабісу може значно спростити їхню роботу та сприяти розвитку бізнесу. Це забезпечить інтереси промислових виробників, збільшить їх доходи та позитивно вплине на бюджетні надходження країни.