► Читайте сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
НБУ розіслав по банківській системі лист № 52−0011/81149, у якому повідомив, що 13 жовтня 2023 року підключив небанківського постачальника платіжних послуг ТОВ «НоваПей» (належить «Новій пошті») до виконання міжбанківських розрахунків через нацбанківську Систему електронних платежів (СЕП).
Багато хто назвав це історичною подією. Небанківську структуру (небанківського постачальника платіжних послуг, НППУ) вперше підключили до СЕП, хоч це підключення відбувається через банки.
25 жовтня Нацбанк організував та провів для учасників СЕП додаткове тестування їхньої спроможності спрямовувати платежі на адресу цього НППУ та отримувати платежі від його користувачів. За підсумком регулятор дійшов неприємного висновку.
«На підставі аналізу результатів тестування з'ясувалося, що поки що не всі учасники СЕП здатні надсилати платежі на адреси користувачів НППУ. Також за зовнішнім виглядом платіжної інструкції неможливо визначити якими засобами вона була ініційована:
засобами системи автоматизації учасника СЕП або безпосередньо клієнтом за допомогою систем дистанційного обслуговування (систем клієнт-банк, web-банкінг, мобільний банкінг тощо).
Тому не можна оцінити рівень готовності банківської системи до повноцінного обслуговування клієнтів за розрахунками з користувачами НППУ із застосуванням всіх звичних для клієнтів коштів", — йдеться у листі НБУ № 52−0011/81149.
При цьому в документі регулятора наголошується, що потреба клієнтів «НоваПей» може суттєво зрости. А ще НБУ повідомив про бажання інших небанківських фінустанов запустити платежі через нацбанківську СЕП за прикладом «НоваПей». Хоча регулятор не назвав імена конкретних претендентів.
Проте наполегливо рекомендував банку доопрацювати свої системи автоматизації платежів та систем дистанційного обслуговування:
Давати можливість ініціювати і надалі виконувати через СЕП платіж, у якому агентом одержувача є НППУ, зазначений у довіднику небанківських постачальників платіжних послуг СЕП, та відповідно міжнародний номер рахунку (IBAN) одержувача, який містить код ID НБУ цього НППУ;
Приймати на адресу своїх клієнтів платежі від СЕП, у яких агентом платника є НППУ.
Передбачається, що це значно спростить платежі небанківських структур через СЕП.
Очікується, що не потрібно буде вказувати банки, через які проводять розрахунки та велику пачку реквізитів рахунків. Всі необхідні дані будуть зашиті в один IBAN.
Нацбанк вимагав інформацію щодо термінів доопрацювання банками програмного забезпечення до 10 листопада 2023 року.
Запрошуємо на найбільшу конференцію з інвестицій від Мінфіну — Жити на відсотки.
Це унікальний шанс дізнатися про таємниці інвестицій від експертів: найактуальніші стратегії, практичні поради та можливість поповнити свій інвестиційний арсенал. Простими словами про важливе!
Приєднуйся до нас за цим посиланням !