► Читайте «Мінфін» у фейсбуці: головні фінансові новини
5 висновків НБУ
Зниження інфляції з початку року розпочалося раніше, ніж очікував НБУ, зокрема завдяки кращій ситуації в енергетиці та теплій зимі. За оцінками НБУ, у лютому інфляція і далі знижувалася.
Водночас фундаментальний інфляційний тиск поки залишається високим, зокрема через зростання витрат бізнесу, спричинене дефіцитом електроенергії.
Економічна активність як у виробничому секторі, так і секторі послуг пожвавилася. Значною мірою це пов’язано із сезонною активізацією після свят та підготовкою до польових робіт.
Також цьому посприяли поліпшення ситуації в енергетиці та зовнішньої кон’юнктури, активніша робота «зернового коридору» та пожвавлення споживчих і ділових настроїв.
Фактор сезонності відчутний і на ринку праці: попит та пропозиція робочої сили зростають. Але ці показники все ще залишаються дуже далекими від довоєнних. Масштаб внутрішньої та зовнішньої міграції залишається значним.
Надходження міжнародної допомоги, а також ресурси внутрішнього боргового ринку допомогли профінансувати дефіцит державного бюджету січні-лютому. Рішення НБУ включити бенчмарк-ОВДП до покриття обов’язкових резервів допомогли наростити обсяги внутрішніх боргових залучень уряду.
Гривня зміцнилася на готівковому ринку, а дохідність гривневих депозитів та ставки за ОВДП і далі поступово зростають у відповідь на збереження облікової ставки на рівні 25% та поетапне збільшення нормативів обов’язкового резервування.