Як зазначличила Аліна Шух, більшість людей, які мають нестабільні доходи, коли заробляють більше, починають більше і витрачати, натомість економити знов починають одночасно з падінням заробітків.
«Шляхом власних експериментів та завдяки роботі з десятками людей у схожій ситуації, я зрозуміла, що при нестабільних доходах найкраще відштовхуватися від власних витрат і суми, яка необхідна для комфортного життя, а зрозумівши цю суму, організовувати свій бюджет», — зазначила експерт.
Коли необхідна для життя сума визначена, потрібно розподіляти залишки, якщо вони виявляються. Залишок слід розподіляти у три фонди:
Поточний фонд. Він створюється для витрат у періоди, коли доходи нижчі за визначені комфортні витрати. Цей фонд постійно як поповнюється, так і витрачається.
Резерв. Це подушка безпеки, гроші з якої витрачаються на певні непередбачувані події. Але в жодному разі ці кошти не можна витрачати на поточні витрати.
Цілі на майбутнє. Це найголовніший фонд, який ми постійно поповнюємо і у майбутньому він допоможе або реалізувати цілі, або приносити пасивний дохід. Важливо не витрачати цей фонд доки ми не реалізуємо цілі. «Витратити кошти з цього фонду — всеодно, що зарізати курку, яка несе золоті яйця», — переконана Шух.
Як розподіляти кошти
«Якщо у нас комфортна сума для життя $1 тис., а ви заробили $1,5 тис., то $500 можете розподілити у фонди», — зазначає Шух.
Наприклад, 20% від цієї суми спрямувати у фонд поточних витрат, 30% — резерв і 50% — довгострокові цілі.
Читайте також: Нерухомість, валюта, депозити: що зміниться на основних ринках цієї весни
«Такий розподіл коштів допомагає організувати власні фінанси і знизити рівень стресу, який відчувають люди, що мають нестабільні доходи», — наголошує Шух.