► Читайте сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
За словами Южаніної, ухвалення цього законопроєкту є однією з вимог МВФ у рамках Меморандуму нової Моніторингової програми для України.
Законопроєктом вносяться зміни до Податкового кодексу України та низки законів, якими передбачено з 1 липня 2023 року скасування дії окремих норм законодавчих актів, запроваджених на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Зокрема:
- скасовується можливість для ФОП та юросіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи із застосуванням ставки у розмірі 2% від суми доходу;
- скасовується можливість для ФОП — платників єдиного податку І та ІІ групи не сплачувати єдиний податок;
- відновлюється проведення документальних перевірок;
- відновлюється перебіг строків, визначених податковим законодавством;
- відновлюються штрафні санкції за порушення податкового законодавства;
- відновлюються штрафні санкції за порушення правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- відновлюються штрафні санкції за порушення порядку використання РРО/ПРРО.
Це кроки у фіскальній політиці, які влада України зобов’язана виконати в рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від 8 грудня 2022 року та впровадження заходів, реалізація яких сприятиме збільшенню податкових надходжень у 2023 році, зазначила Южаніна.
Нагадаємо
Кабінет міністрів на засіданні 27 січня схвалив законопроєкт, який передбачає скасування з 1 липня пільгової системи оподаткування для малого бізнесу, яка дозволяє сплачувати лише 2% від доходу.
Верховна рада 15 березня ухваливзакон № 7137-д, який ввів 40 нововведень для бізнесу під час воєнного стану. Зокрема, дозволив компаніям з оборотом до 10 млрд грн перейти на спрощену систему оподаткування, як на третій групі ФОП. Замість ПДВ (20%) та податку на прибуток (18%) вони сплачуватимуть 2% з доходу.
На спрощену систему оподаткування перейшов практично весь гральний бізнес, який у такий спосіб значно зменшив відрахування до бюджету. До переходу ці компанії сплачували в середньому 200 000 грн податків на день, після — до 23 000 грн.
Більшість пільг, які бізнес отримав у перші місяці війни, вже скасували. 21 червня Верховна Рада повернула мита та податки на імпорт і розмитнення автомобілів. У вересні уряд повернув акциз на пальне. До «норми» повернулися й перевірки бізнесу з боку податкової.