►Читайте телеграм-канал«Мінфіну»: головні фінансові новини
За його словами, працювати з російськими кредитними організаціями, що потрапили під обмеження, відмовляються «колеги» з Китаю, Туреччини, Об'єднаних Арабських Еміратів і навіть пострадянських республік, включаючи Казахстан, Узбекистан, Киргизію і Туркменістан.
Очікування, що в Китаї вишикується черга з охочих допомогти Росії, виявилися марними: найбільші державні банки — Bank of China, ICBC, China Construction Bank — відмовляються приймати платежі від банків з РФ, які потрапили під блокуючі санкції, повідомив Рахманін.
Обійти обмеження через торгівлю у юанях також не завжди можливо.
«Вся китайська платіжна інфраструктура заточена під SWIFT. І якщо російський банк через санкційні чи несанкційні причини відключають від SWIFT, то, відповідно, він перестає мати доступ до транскордонних платежів», — пояснив топменеджер.
Суворо дотримуються санкцій і турецькі банки: вони відмовляються відкривати коррахунки в лірах включеним до чорних списків російським банкам.
«Зважаючи на те, що значна частина банківського сектору Росії так чи інакше постраждала від санкцій, відверто кажучи, можливість роботи з турецькими банками залишається лише у банків другого ешелону», — сказав Рахманін.
В ОАЕ, куди російські компанії масово переводять бізнес у спробі сховатися від санкцій, також виникають проблеми. Місцевий регулятор «не дозволяє повною мірою замінити, наприклад, долари США дирхамами при товарообігу з Росією», зазначив Рахманін.
Аналогічні проблеми, за його словами, є з казахстанським тенге, узбекистанським сумом, киргизстанським сомом та таджикистанським сомані.
Загалом під західні санкції потрапили понад 20 російських банків, а 9 із них, включаючи «Сбер», ВТБ, БЕБ, «Открытие» та Россельхозбанк, було відключено від SWIFT.