► Читайте телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Питання про те, до чого приведе це зіткнення думок, ймовірно, стане одним з головних для фінансових ринків у 2023 році.
Багато фондових менеджерів вважають, що інфляція вже досягла пікового значення, і що ціновий тиск опускатиметься настільки стрімко, що ФРС змінить курс і кілька разів знизить ставку до кінця поточного року, як уже робила в 2019 році, лише через сім місяців після останнього підвищення.
Водночас представники керівництва ФРС просувають зовсім іншу думку, говорячи, що нинішня ситуація відрізняється від минулої, оскільки рівень інфляції суттєво вищий.
Інфляція у США
Споживчі ціни (індекс CPI) у США у грудні зросли на 6,5% щодо того ж місяця минулого року, повідомило у четвер міністерство праці. Таким чином, інфляція сповільнилася порівняно з 7,1% у листопаді — до мінімуму з жовтня 2021 року.
Споживчі ціни опустилися на 0,1% щодо попереднього місяця — їх зниження у помісячному вираженні відзначено вперше з 2020 року.
Читайте: Інфляція в США оновила щонайменше більше ніж за рік
Ознаки уповільнення інфляції призвели до очікування того, що ФРС перейде до зниження ставки вже в другому півріччі поточного року. Трейдери на ринках деривативів оцінюють ймовірність того, що Федрезерв підвищить ставку ще двічі в 2023 році, і що вона становитиме близько 4,9% до березня, 90%, згідно з даними CME Group. Шанси на те, що потім ФРС знизить ставку щонайменше один раз до грудня, вони оцінюють у 60%.
На грудневому засіданні представники керівництва ФРС прогнозували, що відсоткові ставки продовжать зростати до кінця весни, близько 5,1%. Ніхто з них не говорив про плани знизити ключову ставку цього року.
Очікування інвесторів
«Чесно кажучи, я не зовсім розумію, чому ринки настільки оптимістичні щодо інфляції», — сказала президент Федерального резервного банку (ФРБ) Сан-Франциско Мері Дейлі після грудневого засідання ФРС.
Федрезерв та багато інвесторів сходяться на думці про те, що інфляція продовжить сповільнюватися цього року. Однак представники керівництва американського ЦБ побоюються, що стійкість ринку праці підтримуватиме зростання зарплат, що, у свою чергу, утримає інфляцію вище за цільові 2%.
Інвестори, які розраховують на зниження відсоткових ставок у США цього року, ризикують зазнати серйозних втрат у разі своєї неправоти, зазначає WSJ.
Читайте також: ФРС підвищила відсоткову ставку на 0,5%
Індикатор S&P 500 злетів на 11% із жовтневого мінімуму, при цьому в основному його зростання пов'язують з очікуваннями, що ФРС змінить курс, перейшовши від підвищення ставок до їхнього зниження в нинішньому році. Тим часом прибутковість 10-річних US Treasuries у п'ятницю становить 3,455% порівняно з жовтневим піком на рівні 4,231%.
Низка великих банків, включаючи JPMorgan Chase & Co., UBS Group AG і Deutsche Bank AG, очікують зростання американського фондового ринку в поточному році. Тим часом інші попереджають, що ринок може знову зазнати втрат, виражених двозначним числом у відсотковому вираженні, особливо, якщо монетарна політика ФРС виявиться жорсткішою, ніж очікують інвестори, що, у свою чергу, може призвести до суттєвішого, ніж прогнозується, уповільнення зростання економіки.
Невідповідність поглядів учасників ринку та членів керівництва ФРС пояснюється тим, що «ринок зовсім по-іншому дивиться на інфляцію», каже стратег Bank of America Corp. Марк Кабана.
«Він думає, що інфляція знижуватиметься суттєво швидше, ніж вважає Федрезерв», — зазначив експерт.
Крім того, існують значні технічні відмінності між щоквартальними прогнозами ФРС щодо економіки та ставок порівняно з очікуваннями інвесторів, що ґрунтуються на динаміці ринків ф'ючерсів на відсоткову ставку, зазначає WSJ.
Прогнози ФРС є точку зору кожного з представників керівництва регулятора про те, як повинні змінюватися відсоткові ставки відповідно до найімовірнішого сценарію розвитку економіки. Однак ці прогнози відображають лише те, які заходи ФРС, ймовірно, вживе у відповідь на конкретну сукупність факторів.
У свою чергу, учасники ринку можуть робити ставки на ф'ючерсних ринках, які краще враховують різноманітні економічні сценарії.