►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
З них — понад 1 млрд грн від малої приватизації, ще майже на мільярд гривень в системі було продано активів банків-банкрутів для повернення грошей вкладникам.
Успішні аукціони в межах справ про банкрутство принесли організаторам 636 млн грн і надійдуть кредиторам. Майже 400 млн грн до державного та місцевих бюджетів надійшло за результатами земельних торгів.
На етапі закриття угод наразі 1,4 тисячі аукціонів, які можуть принести до бюджетів різних рівнів 1,6 млрд грн від продажу спецдозволів на користування надрами, 570 млн грн — від приватизації, 479 млн грн — від продажу майна банків-банкрутів, 391 млн грн — від земельних торгів, майже 20 млн грн місячної орендної плати — від оренди.
За час війни участь в онлайн-аукціонах в системі взяли понад 12 тисяч учасників. В середньому на онлайн-аукціонах в системі під час війни стартова ціна зростала у понад два рази.
Найдорожчі обʼєкти
У першій пʼятірці найдорожчих обʼєктів, проданих в системі за час війни:
- Львівський ювелірний завод (185 млн грн),
- Марилівський (150 млн грн),
- Вузлівський (130 млн грн),
- Залозецький (120 млн грн),
- майно ПАТ «Дніпровського металургійного комбінату» в межах справи по банкрутству (109 млн грн).
Читайте також: Гендиректор Prozorro Задворний звільнився після шести років роботи
Мала приватизація
Малу приватизацію державного та комунального майна під час війни уряд відновив за новими правилами з 19 серпня 2022 року. За понад чотири місяці в системі відбулося 220 приватизаційних аукціонів, за підсумками яких до державного та місцевих бюджетів вже надійшли або надійдуть найближчим часом майже 1,5 млрд грн.
Більш ніж половина приватизованих в системі обʼєктів знаходиться у західних регіонах України, де бізнес шукав нерухомість для релокації та відновлення діяльності.
В середньому стартова ціна на аукціонах з приватизації держмайна зростає у 2,3 раза, а ціна за обʼєкти комунальної власності підвищується на 1,9 раза. Сьогодні ринок обʼєктів малої приватизації є одним з найбільш конкурентних в системі, де на аукціонах з продажу в середньому змагаються понад 3 учасники.
Станом на 22 грудня в системі Фонд держмайна оголосив 34 аукціони на 18 млн грн з приватизації держмайна, ще 54 на 43 млн грн електронних торгів оголосили громади з приватизації комунального майна.
Оренда державного та комунального майна
Майже половина усіх успішних аукціонів в системі за час війни відбулася з оренди державного та комунального майна. Так, з 24 лютого 2022 року в системі організатори провели понад 4,5 тисячі аукціонів з оренди обʼєктів: 3,7 тис. — комунальної та 858 — державної власності.
Від здачі в оренду цих обʼєктів громади зароблятимуть 16,6 млн грн в місяць, а держава 9,6 млн грн. Так, Київ від здачі в оренду свого майна під час війни отримуватиме 3,2 млн грн доходу, Львів та Чернівці зароблятимуть на оренді по 1 млн гривень, ще майже 809 тис. грн місячної орендної плати зароблятиме Хмельницький.
Читайте також: Кабмін запровадив нові особливості публічних закупівель в Prozorro
Ринок землі
Під час війни організатори земельних торгів заробили в системі майже 400 млн грн. З 24 лютого в системі відбулося 289 аукціонів з продажу та ще 377 аукціонів з оренди ділянок. Середнє зростання ціни на торгах сягає 163%.
Найактивніше учасники змагалися за оренду сільгоспділянок комунальної власності на Волині: по 6 учасників прийшли на аукціони, які відбулися на початку війни в березні. За три ділянки загальною площею 41.5 га переможці сплатили до бюджету Турійської сільради майже чверть мільйона. У Волинській області відбувся і найбільш конкурентний аукціон з продажу землі за час війни: 9 учасників змагалися за ділянку у Ковелі, стартова ціна за яку зросла у понад 10 разів.
Найбільше земельних аукціонів з оренди та продажу ділянок з 24 лютого відбулося в таких областях:
- Львівській — 80,
- Полтавській — 68,
- Черкаській — 57,
- Волинській — 51,
- Кіровоградській — 49.
А найвища конкуренція за землю спостерігалася на торгах у Чернівецькій, Житомирській, Харківській, Львівській та Кіровоградській областях.
Аукціони з оренди сільськогосподарської державної та комунальної землі не проводилися із 24 березня по 19 листопада 2022 року, відколи парламент вніс зміни до законодавства та відновив їхнє проведення у системі.
З 19 листопада 2022 року в системі вже оголосили 261 аукціон з оренди комунальної сільгоспземлі стартовою вартістю 2,6 млн грн.
Загалом до кінця цього року в системі можна взяти участь ще у 146 земельних аукціонах, стартовою вартістю майже 112,5 млн грн.