Патріоти будуть
Розмови про те, що ЗРК Patriot може увійти до найближчого пакету військової допомоги, розпочались ще минулого тижня. Тоді інформацію поширив телеканал CNN, мовляв, план передачі цього озброєння вже розробило міноборони США, і залишилось лише поставити підписи голови Пентагону Ллойда Остіна та президента США Джо Байдена.
Комплекси Patriot вважаються одними з найефективніших у світі проти балістичних та крилатих ракет, — зазначає CNN. Їхній високий радіус дії потенційно може дозволити Україні збивати російські ракети на далекій відстані від своїх цілей. Це допоможе нашим військовим підвищити ефективність захисту ППО від ударів по енергетичній інфраструктурі, водночас, зменшивши ймовірність нових випадкових влучень не туди.
Досі західні країни передавали Україні лише менш потужні та сучасні комплекси — два американсько-норвезькі NASAMS (дальність до 50 км, всього Україні обіцяно 8, але решта надійдуть не раніше 2023 року) та старі комплекси Hawk та Avenger. Тривалий час (востаннє — 29 листопада) США впевнено заявляли, що не постачатимуть Україні потужніші Patriot. Але масовані ракетні атаки ворога на нашу інфраструктуру змінили настрої у Вашингтоні.
Додатковим аргументом на користь якнайшвидшої передачі протиракетної системи став візит Володимира Зеленського до США. Адже, під такий захід, приймаюча сторона мала б підготувати і гучні заяви. Остаточно ж сумніви розвіялися, коли на сайті Білого Дому з'явився текст пресбрифінгу, присвяченого майбутньому візиту Зеленського.
У ньому зазначається, що Джо Байден оголосить про новий пакет допомоги Україні у сфері безпеки майже на $2 млрд.
«Він міститиме ракетну батарею Patriot, яка стане критично важливим активом для захисту українського народу від варварських нападів Росії на критичну інфраструктуру України. Ми навчатимемо українських військових, як керувати батареєю ракет Patriot у третій країні. Це займе деякий час, але українські війська повернуться до своєї країни, щоб керувати цією батареєю», — йдеться у повідомленні.
Таким чином, коли Patriot почнуть захищати небо над Україною, залишається невідомим. Все залежатиме від того, скільки часу знадобиться на навчання використання цієї системи та її наступне розгортання на території нашої держави.
Patriot — один із найтехнічніших складних комплексів, що вимагає тривалого навчання великої кількості персоналу. Загальна чисельність розрахунку одного комплексу складає 90 осіб, а навчання в стандартних умовах триває декілька місяців або більше — ЗМІ часто наводять посилання на сторінку армії США з вакансією ремонтника Patriot, яка передбачає 63 тижні навчання.
Втім, у ході нинішньої війни США та Україна вже показували, що можуть різко скоротити терміни освоєння нового обладнання. Так, українським військовим вистачило декількох тижнів замість стандартних декількох місяців, щоб навчитися працювати з ракетними комплексами HIMARS. Це стало можливим після того, як американські інженери значно спростили інтерфейс комплексів.
У Білому домі також запевнили, що США надаватимуть й інші види озброєння, вже відомі українським військовим. Зокрема, йдеться про ЗРК NASAMS, HAWK, ПЗРК Stinger та обладнання для боротьби з БПЛА.
Що таке Patriot
Зенітно-ракетний комплекс Patriot застосовується для захисту від крилатих ракет та військової авіації. Також комплекс може збивати балістичні ракети, але це, значною мірою, залежатиме від модифікації.
Система складається з декількох компонентів, які розміщуються на відстані одна від одної. До складу комплексу входять:
- пункт управління;
- багатофункціональна станція радіолокації;
- пускові установки, кожна заряджена 4 ракетами (до однієї системи можуть входити від 4 до 8 пускових установок).
Також для роботи комплексу потрібні додаткові засоби, зокрема, засоби зв'язку, джерела енергопостачання, засоби транспортування та зарядження системи. Коли йдеться про передачу системи Patriot, мається на увазі передача всіх її елементів.
Зенітно-ракетний комплекс було прийнято на озброєння американської армії ще на початку 80-х років. Перше бойове використання відбулось у 1991 році під час операції «Буря в пустелі» проти армії Іраку. Тоді заявлялось про ефективність системи, близьку до 100%. Хоча подальше використання показало, що це не відповідає дійсності: інколи Patriot не вдається перехопити ракети.
Від початку експлуатації ЗРК та ракети для нього пройшли ряд модифікацій. Зокрема, з кінця 80-х років система навчилася збивати балістичні ракети. Базові характеристики системи наступні:
- максимальна дальність перехоплення цілі — 80 км від пускової установки;
- максимальна висота перехоплення — 24 км;
- кількість цілей, які можуть обстрілюватись одночасно, — 8.
Остання модифікація ЗРК — Patriot РАС-3. Ця система здатна збивати балістичні ракети, які рухаються зі швидкістю до 2200 м/сек на висоті до 20 км. Дальність перехоплення ракет у оновлених системах залишається в межах 80 км від пускової установки. Відстежуються ж цілі в межах 180 км.
Як пояснюють фахівці, модифікація РАС-3 здатна перехоплювати російські Іскандери (балістичні ракети) та Кинджали (гіперзвукові авіаційні ракети).
Наразі невідомо, яку саме модифікацію Patriot отримає Україна і які будуть її характеристики. Водночас, є сподівання, що надана США система буде здатна збивати балістичні ракети, оскільки речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявляв, що наразі Україна не має засобів захисту від них. Зокрема, це стосується іранських ракет, які може отримати Росія.
Хто виготовляє Patriot
Зенітно-ракетний комплекс — розробка американської компанії Raytheon Technologies, одного з найбільших виробників зброї у світі. Окрім систем протиповітряної оборони, компанія виготовляє керовані ракети, радіолокаційні системи, авіаційні двигуни, супутники, дрони, а також веде розробки щодо кібернетичної безпеки та робототехніки.
Українцям компанія, значною мірою, відома, як розробник систем протиповітряної оборони NASAMS. Їх США також поставляють Україні. Цього року Raytheon уклала контракт на виготовлення 6 таких систем для України. Щоправда, готові вони мають бути лише у 2025 році.
Незважаючи на падіння фондового ринку, з початку року акції компанії зросли на 14%, що пов'язано, насамперед, зі збільшенням глобальних оборонних бюджетів. Водночас, інформація про очікувану передачу систем Patriot Україні на вартість акцій компанії практично не вплинула: за останні 5 днів вони подешевшали на 1,7%.
Минулого року прибуток компанії склав $3,86 млрд. За три квартали цього року їй вдалось заробити вже $3,77 млрд. Очікується, що четвертий квартал стане найуспішнішим цього року для Raytheon у фінансовому плані.
Читайте також: Вся правда про те, як списуватимуть кредити за розбитими будинками та авто
Оцінки експертів щодо подальшого росту ціни акцій компанії загалом стримано-позитивні. Так, у грудні свої прогнози оновили JP Morgan та Citigroup, які очікують, що через рік акції коштуватимуть відповідно на 8% та 6% дорожче, ніж зараз. Найоптимістичніше на Raytheon Technologies дивляться аналітики Morgan Stanley, які восени прогнозували зростання ціни на 21%. Водночас, за прогнозом Credit Suisse, виробника зброї через рік очікуватиме падіння на 15%, порівнюючи з нинішніми цінами.