► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Що відомо
Країни погодилися на компроміс, запропонований Чехією, яка головує в ЄС. Граничну ціну у цьому проєкті опустили з 275 євро/МВт-год (близько $3000 за 1 тис. куб. м) до 188 євро/МВт-год (близько $2000). Обмеження набуде чинності з 15 лютого 2023 року.
«Проєкт призведе до встановлення межі, якщо ціни за попереднім місячним контрактом з голландським центром передачі прав власності (TTF) перевищать 188 євро/МВтч протягом трьох днів. Це набагато нижче, ніж попереднє граничне значення 275 євро/МВтч, запропоноване Єврокомісією в минулому місяці», — зазначає агентство.
Читайте: Чехія запропонувала знизити на третину пропоновану межу цін на газ у ЄС
За його даними, більше десяти країн, включаючи Бельгію, Польщу та Грецію, вимагали встановити обмеження нижче 200 євро/МВт-год. Згідно з їхньою позицією, тільки така ціна допоможе Європі впоратися з високими цінами на газ після того, як Росія припинила більшу частину поставок.
Водночас на вищому ціновому порозі наполягали Німеччина, Нідерланди та Австрія. Вони побоюються, що обмеження призведуть до зменшення постачання газу. Крім того, ці країни також домагаються механізму, який автоматично скасовуватиме дію цінової стелі, «якщо це призведе до непередбачених негативних наслідків».
Нагадаємо
5 грудня набуло чинності рішення Ради ЄС про ліміт ціни на російську нафту та заборону морського транспортування російської нафти до третіх країн.
Перед тим на початку грудня країни групи G7 оголосили, що погодилися встановити стелю цін на нафту, яка експортується з РФ морем, на рівні $60 за барель.
Функціонування механізму граничної ціни переглядатиметься кожні два місяці з метою реагування на розвиток ситуації на ринку, і встановлюватиметься на рівні щонайменше на 5% нижче середньоринкової ціни на російську нафту та нафтопродукти, розрахованої на основі даних Міжнародного енергетичного агентства.