►Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Чи буде зниження ставки
«Більшість учасників дискусії вбачають потребу утримувати облікову ставку на рівні 25% щонайменше упродовж усього наступного року. Натомість кілька членів КМП відзначили формування передумов для дещо швидшого переходу до циклу зниження облікової ставки», — йдеться у підсумках дискусії членів комітету щодо рівня облікової ставки.
Більшість членів комітету вважають, що жовтневий прогноз щодо збереження облікової ставки на рівні 25% до другого кварталу 2024 року має високу ймовірність реалізації.
На їхню думку, інфляційні ризики залишаються високими, а завдання, на виконання яких було спрямоване підвищення облікової ставки до 25%, все ще є актуальними. Тому рішення про зниження ставки в короткостроковій перспективі буде недостатньо аргументованим та непослідовним.
Читайте: НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25%
Натомість кілька членів комітету вважають, що цикл зниження облікової ставки може розпочатися раніше, ніж передбачав жовтневий прогноз. Вони очікують, що вже упродовж наступного року облікова ставка може знизитися на 2−4 в. п.
Двоє з них бачать підстави для початку пом’якшення монетарних умов уже в першому півріччі 2023 року.
На думку одного з учасників дискусії, НБУ наразі не працює в режимі класичного інфляційного таргетування, коли центробанк має реагувати на всі інфляційні шоки.
Так, ризик зростання інфляції протягом найближчих місяців посилився через ефекти руйнувань енергетичної інфраструктури. Однак це зумовлено переважно шоками з боку пропозиції, вплив яких поступово вичерпуватиметься в другій половині наступного року навіть без активного втручання з боку монетарної політики.
Водночас зазначається, що монетарні заходи НБУ наразі насамперед спрямовані на забезпечення курсової стабільності. І в цьому аспекті можна констатувати певний прогрес.
Що означає зміна ставки
Зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками. Чим вище ключова ставка, тим дорожче кредити і депозити в нацвалюті.
Максимальна облікова ставка в Україні становила 300% (жовтень-грудень 1994), а мінімальна 6% (червень 2020 — березень 2021)