Не по сезону тепла погода у жовтні та листопаді дозволила домогосподарствам та підприємствам заощадити. Але зараз Європа зіткнулася з першим сильним похолоданням. Уряди вже використовують частину запасів газу на випадок надзвичайної ситуації, внаслідок чого європейські ціни на природний газ знову почали різко зростати.
Що може статися далі
Нещодавній звіт Європейської мережі операторів системи передачі показав, що електропостачання в таких країнах, як Франція, Швеція та Фінляндія, перебуває під загрозою перебоїв.
Щоб впоратися з ситуацією, уряди починають готувати людей до можливості контрольованих відключень електроенергії.
Все, що могли зробити уряди, радше, має відношення до економії та заощадження енергії. Європейські офіційні особи наполягають на тому, що плани нормування — це лише крайній захід, що дозволяє запобігти неконтрольованим відключенням електроенергії, якщо внутрішнього виробництва електроенергії та імпортованої енергії недостатньо для запобігання збою енергосистем. Заходи можуть включати таке:
- поетапне та контрольоване відключення електроенергії з метою економії,
- тимчасові відключення мобільного зв'язку та інтернету,
- закриття шкіл через економію освітлення та тепла,
- відключення світлофорів та семафорів.
Перспектива того, що будинки, школи, підприємства і навіть потяги, які працюють від електроенергії, відключаться, нехай і ненадовго, стане першим серйозним випробуванням на стійкість Європи, яка відмовляється від російського палива.
Яких заходів вживають європейські уряди
Великобританія
Британський оператор National Grid попередив домогосподарства про можливі відключення електроенергії з 16:00 до 19:00, якщо закінчиться газ, який використовується для виробництва електроенергії.
Швейцарія
У Швейцарії, яка взимку довгий час залежала від французької атомної енергетики, громадян закликали готуватися до відключень електроенергії. Тривати вони можуть до декількох годин.
Федеральна комісія з електроенергетики закликала людей запасти достатню кількість дров, ліхтариків та батарейок.
Фінляндія
Фінський оператор енергосистеми Fingrid попередив, що виробництво електроенергії опинилося під загрозою через європейські санкції щодо Росії та затримку з введенням в експлуатацію фінського атомного енергетичного реактора Olkiluoto 3, побудованого EDF.
У Фінляндії майже третина всіх транспортних засобів — електричні. Власників електромобілів у Фінляндії оператор просить не використовувати обігрівачі для того, щоб розігріти та очистити скло автомобілів морозним ранком. Fingrid закликає використовувати щітки та склоочисники.
Франція
Французький уряд почав інструктувати чиновників у всій країні щодо планування можливих перебоїв із подачею електроенергії.
Уряд заявив, що про будь-які заплановані відключення електроенергії у Франції інформувати заздалегідь, за декілька днів, і вони торкнуться невеликих ділянок країни в різний час.
Інформуватимуть за допомогою нещодавно створеної загальнонаціональної системи сповіщення.
За три дні до того, як де-небудь відключать електрику, офіційні особи зроблять публічне оголошення та попередять людей на свої мобільні телефони через додаток під назвою EcoWatt, яку офіційні особи закликали всіх завантажити.
Уряд підтвердить відключення електроенергії о 17:00 за день до того, як це має відбутися. Відключення триватимуть не більше двох годин — з 8:00 до 13:00 або з 18:00 до 20:00.
Критичну інфраструктуру не відключатимуть. До неї входять лікарні, будинки для людей похилого віку, пожежні та поліцейські ділянки і в'язниці. Але не школи.
Ранкові заняття скасовуватимуться, школярі повертатимуться до шкіл після обіду.
При цьому, інтернет також може бути відключений, що ускладнить доступ до дистанційного навчання. Там, де не буде світла, не працюватимуть і вежі стільникового зв'язку. Втім, залишиться можливість екстреного виклику за загальноєвропейським номером 112.
Уряд також заявляє, що водіїв попросять обмежити «максимально» рух, оскільки світлофори можуть «не працювати».
Німеччина
Німеччина випустила рекомендації щодо того, чого очікувати у разі відключення електроенергії. «Телефон не працює, опалення не включається, гарячої води немає, комп'ютер страйкує, кавоварка не працює, світла немає», — йдеться на сайті Управління цивільного захисту та допомоги при стихійних лихах.
«Незабаром ви помітите, наскільки ви залежні від електроенергії», — додали в агентстві, яке переклало сайт англійською, турецькою та українською мовами.
Офіс закликає домогосподарства запастись ліхтариками та свічками на батарейках та навіть пропонує похідні печі для приготування невеликих страв.
«На якийсь час теплий одяг можна використовувати замість опалення», — сказали в агентстві, але порадили домогосподарствам подумати про встановлення альтернативних джерел опалення.
Як і у Франції, офіційні особи Німеччини наполягають на тому, що енергетична криза малоймовірна, але її «не можна повністю виключити», — визнало міністерство фінансів.