►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуці: головні фінансові новини
Вплив санкцій
Обмежувальні заходи викликали проблеми з поставками в галузях, повʼязаних із деревиною та дорогоцінними металами, але більш серйозні збої здебільшого були викликані глобальними ринковими тенденціями, війною Росії в Україні та кроками Москви у відповідь, за словами джерел, знайомих з аналізом.
Оцінка впливу, яку запросили держави-члени, проводиться в той час, коли країни ЄС обговорюють пропозиції щодо девʼятого пакета санкцій, які будуть націлені на доступ Росії до безпілотників та накладуть додаткові обмеження на інвестиції, банки та експорт технологій.
Блок намагався адаптувати свої санкції, щоб покарати Москву більше, аніж його власні держави-члени. Угорщина, яка чинила опір деяким спробам ЄС запровадити санкції проти конкретних цілей, звинувачує санкції блоку у своїх економічних бідах, але аналіз показує, що ця критика перебільшена.
Станом на кінець листопада ЄС затвердив понад 150 національних заходів щодо помʼякшення шоку від російського вторгнення в Україну. За оцінкою, загальна сума цих заходів становить 525,5 млрд євро.
Читайте: Дев’ятий пакет санкцій проти РФ. Що відомо та коли погодять
ЄС намагався прояснити або навіть змінити свої санкції, щоб переконатися, що вони не вплинуть на експорт продовольства з Росії та не надто обмежать продаж нафти.
До вторгнення Росії очікувалося, що економіка ЄС значно зросте, переважно повернувшись до допандемічних рівнів виробництва. Натомість війна призвела до зростання цін та збоїв у ланцюжку поставок, а також створила навантаження на державні фінанси, оскільки уряди намагаються помʼякшити наслідки різкого зростання цін на енергоносії.
Згідно з оцінкою, заходи, введені державами-членами для обмеження впливу високих цін на енергоносії на домогосподарства та компанії, оцінюються в чистих бюджетних витратах в обсязі 0,9% від валового внутрішнього продукту ЄС у 2022 році.
Нагадаємо
Нещодавно у ЄС почали готувати девʼятий пакет санкцій проти РФ. Польща, Латвія, Литва та Естонія, які виступали за жорсткіші санкції ЄС проти Росії від початку її війни з Україною, підштовхують інші столиці та Європейську комісію до угоди про обмеження цін на нафту та до нового пакета санкцій ЄС.
За словами двох чиновників, новий пакет санкцій зосередиться на багатьох окремих списках — вдарить по російських чиновниках, пропагандистах, керівниках та інших діячах, які підтримують режим президента