►Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Деталі
«Порівняно з жовтнем ризик періодичних масових обстрілів енергетичної інфраструктури посилився. Зараз розглядається кілька сценаріїв… У всіх трьох варіантах у нас є загальні наслідки: зниження та погіршення показника економічної активності, вища інфляція, ніж передбачалася у жовтневому прогнозі», — сказав Пишний.
Читайте також: НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25%
За його словами, на перший сценарій закладено продовження енергетичного терору, але дуже успішний захист повітряного простору України та об'єктів критичної інфраструктури. При цьому сценарій дефіциту електроенергії не повинен перевищувати 25%. Цей сценарій НБУ розглядає як базовий, додав він.
Читайте також: Інфляція надалі зростає, але повільніше, ніж прогнозувалось — НБУ
Другий сценарій, за словами глави НБУ, передбачає повільне відновлення та глибше пошкодження інфраструктури. У цій ситуації дефіцит зростає. Третій сценарій — масштабні перебої в енергосистемі.
Інфляційний тиск
«За нашими оцінками, дефіцит електроенергії посилить інфляційний тиск на 1−2 в. п. у 2023 році», — заявив Пишний.
В НБУ також зазначили, що за всіма трьома сценаріями буде відбуватись додатковий інфляційний тиск, який буде результатом збільшення виробничих витрат, а також дефіциту певного виду продукції.
«Зросте собівартість продукції через перехід на генератори, потреби в паливі, порушенні у технологічних процесах. Частково в цих трьох сценаріях інфляцію буде стримувати послаблення споживчого попиту», — додав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.