►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Зростання поставок
Поставки вугілля в жовтні становили майже 16,6 мільйона тонн — трохи нижче рівня червня, який був найвищим принаймні з 2017 року, показують дані аналітичної компанії Kpler. Відтоді експорт дещо впав відповідно до звичайної сезонної нестабільності.
З 10 серпня ЄС заборонив імпорт російського вугілля та інших товарів до країн блоку. У вересні Європейська комісія випустила переглянуті вказівки, в яких зазначено, що надання необхідних для транспортування за межі ЄС послуг має бути дозволено для боротьби з енергетичною та продовольчою безпекою у світі. Йдеться про транспортування, фінансування та страхування таких вантажів.
Росія традиційно входить до трійки найбільших світових експортерів вугілля, хоча ця галузь становить лише незначну частину російської економіки.
Читайте також: Росія витратила на війну вже чверть свого бюджету — Forbes
«Напрямки відвантаження вугілля змінилися з початку року, причому Туреччина стала одним з ключових факторів успіху Росії, і Китай також вніс свій внесок», — заявив аналітик Kpler Віктор Катона. Він додав, що продажі знизилися, коли у вересні були введені обмеження ЄС.
Країни ЄС, як і раніше, не можуть імпортувати російське вугілля, але європейським компаніям тепер дозволено відправляти товар в треті країни. Продажі російського вугілля в Азію різко зросли після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
«Цілком можливо, що роз'яснення ЄС щодо своїх вугільних санкцій зменшило занепокоєння операторів з приводу того, чи зможуть вони транспортувати російське вугілля», — сказав Філіп Гувейя, аналітик міжнародної судноплавної організації Bimco. Однак, він вважає, основною причиною збільшення російського вугільного експорту є збільшення попиту з боку чутливих до цін ринків.