ШІ-алгоритми у військовій справі
Штучний інтелект та алгоритми машинного навчання відіграють ключову роль у військових діях.
Збройні сили почали застосовувати технологію ще до того, як вона стала звичайним явищем у цивільному житті. Весь цей час інженери активно тестували безліч алгоритмів, розвивали їх, доопрацьовували та навчали виконувати дедалі складніші завдання.
На сьогодні військові можуть використовувати ШІ для:
- вербування солдатів;
- підготовки військових до виконання завдань;
- ухвалення стратегічних рішень;
- обробки даних та досліджень;
- прогнозування майбутнього;
- виявлення та розпізнавання об'єктів;
- ліквідації цілей;
- моніторингу загроз;
- транспортування людей та об'єктів;
- допомоги медикам;
- кібербезпеки.
Протягом багатьох років представники міністерств оборони застосовували різні методи вербування солдатів: від стендів на ярмарках вакансій до плакатів та телереклами.
ШІ спростив пошук кваліфікованих кандидатів, готових служити в армії, за рахунок швидкої обробки величезних масивів даних, а також автоматизації та оптимізації різних аспектів процесу найму.
Штучний інтелект здатний допомогти у навчанні солдатів різним навичкам. Наприклад, у лютому технологічна компанія Northrop Grumman уклала контракт із DARPA на розробку ШІ-асистента для тренування пілотів вертольотів Black Hawk.
Очікується, що система, що вбудовується в AR-гарнітуру за допомогою мови і графічних покажчиків, допоможе льотчикам вивчити нові завдання, скоротити кількість помилок і прискорити виконання місій.
Армія США також використовує програмне забезпечення для моделювання бойових тренувань. ПЗ дозволяє солдатам виконувати завдання у VR та отримувати навички, які потім можна застосувати насправді.
ШІ-системи, здатні збирати та обробляти дані з безлічі джерел, допомагають військовим приймати стратегічні рішення. Алгоритми можуть швидко та ефективно вивчати різні сценарії розвитку подій та рекомендувати оптимальні дії навіть у критичних ситуаціях.
Армійські аналітики використовують нейромережі для пошуку потрібної інформації в новинах і соцмережах, фільтруючи, сортуючи і виявляючи тільки достовірні відомості. Це дозволяє оптимізувати та прискорити дослідницький процес.
У бойових умовах солдати залучають системи комп'ютерного зору, щоб виявляти та розпізнавати об'єкти. Алгоритми можуть ідентифікувати супротивників, знайти їх вразливі місця та передбачити поведінку. Також деякі пристрої на базі ШІ здатні за командою оператора ліквідувати мету після виявлення.
Поле бою — надзвичайно небезпечне місце. Дрони, роботи та інші системи для моніторингу загроз дозволяють військовим швидко оцінити ризики та отримати вказівки щодо їх мінімізації.
Транспортування боєприпасів, озброєння та товарів є життєво важливим для успіху військових операцій. Броньовані робомобілі без участі людини можуть перевозити об'єкти, визначаючи оптимальні маршрути в поточних умовах, та збирати потрібну інформацію у процесі переміщення.
Якщо солдат отримав травму, спеціальні ШІ системи здатні рекомендувати методи лікування. Ці алгоритми мають доступ до баз даних лікарень та допомагають медикам приймати рішення у стресових ситуаціях.
Інформаційні системи, що зберігають відомості про солдатів, високопосадовців, місії та технології часто схильні до атак кіберзлочинців. Алгоритмічні програми здатні заздалегідь виявляти загрози та формувати стратегії захисту важливих даних.
Читайте також: Що таке метавсесвіт, майбутнє технології та реальні переваги даного напряму
Як Україна використовує ШІ у війні
За останні кілька років все більше країн розробляє різні бойові пристрої та ШІ-системи. Серед них: «роботи-вбивці», ШІ-турелі, безпілотні вертольоти, AR-гарнітури для солдатів, «розумні» гвинтівки та інструменти ідентифікації військових злочинців.
Деякі рішення зі штучним інтелектом уже успішно тестуються збройними силами різних держав, зокрема й Україною.
Доблесні ЗСУ громлять противника і технології грають у цьому не останню роль.
25 лютого ШІ-стартап Reface оголосив про створення алгоритму для розпізнавання російських військ за супутниковими знімками. Для збору навчальних даних розробники просили громадян України надсилати свіжу інформацію.
Також компанія в обхід кремлівської цензури через свою програму відправила російським користувачам 13 млн антивоєнних повідомлень поряд із закликами підтримати санкції проти країни-агресора.
У березні Міністерство оборони України почало використовувати систему розпізнавання облич від Clearview AI.
Компанія дозволила застосовувати свою технологію для встановлення особистостей російських військових, боротьби з дезінформацією, ідентифікації загиблих та перевірки людей на контрольно-пропускних пунктах.
Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров зазначив, що уряд залучає й інші системи розпізнавання осіб. За його словами, алгоритми допомогли виявити російських військових, які брали участь у нападі на мирних громадян у Київській області.
У квітні розробник сервісів на основі відкритих даних YouControl спільно з ШІ-компанією Artellence за підтримки СБУ запустили додаток «ТиХто», який дозволяє швидко виявляти підозрілі особи.
Система може визначити, чи реальне фото в паспорті, чи документ є недійсним або вважається загубленим. Також вона виявить, якщо людина, яка перевіряється, перебуває в державному розшуку, під санкціями РНБО, значиться в реєстрі терористів або базі «Миротворець».
У червні Армія США погодилася передати Україні робопса Спот від Boston Dynamics для допомоги у знешкодженні мінометних снарядів та касетних боєприпасів у раніше підконтрольних РФ районах. Пристрій за допомогою маніпулятора здатний перетягувати міни, які не підірвалися, у спеціальні ями для нейтралізації.
У серпні «Нова пошта» та Державна служба з надзвичайних ситуацій повідомили про створення роботів-саперів. Компанія планує зробити не менше 40 пристроїв для пошуку та знешкодження мін у водоймах та на суші.
У жовтні розробник інтерактивної онлайн-карти бойових дій в Україні Deep State UA оголосив про співпрацю із творцями автоматизованої системи нейронної обробки даних Griselda.
Читайте також: Скільки ракетних ударів агресора ще доведеться витримати Україні
Ізраїль та його бойовий ШІ
Навесні 2021 року солдати ЦАХАЛ першими у світі використали керовану ШІ групу дронів у реальних бойових умовах. Вони задіяли ескадрилью безпілотників для виявлення, ідентифікації та атаки бойовиків ХАМАС у секторі Газа.
Того ж місяця над контрольно-пропускним пунктом у Хевроні ізраїльська влада встановила дистанційно керовану зброю, яка стріляє світлошумовими гранатами, сльозогінним газом та губчастими кулями. Турель використовує системи штучного інтелекту для визначення цілей та їх фіксації.
Тоді ізраїльські військові також застосовували штучний інтелект та суперкомп'ютери. Алгоритм надавав рекомендації, які солдати використовували для визначення цілей і завдання по них ударів.
Інша модель машинного навчання попереджала війська про можливі атаки супротивника.
Восени того ж року з'ясувалося, що ізраїльські спецслужби ліквідували провідного іранського вченого-ядерника Мохсена Фахрізаде з кулемета з дистанційним керуванням.
У вересні 2022 року ізраїльська компанія Elbit Systems представила систему на базі штучного інтелекту ARCAS, яка полегшує військовим стрілянину з гвинтівки. Комплекс включає насадку для прицілу та окуляр на шоломі, що дозволяють солдату в режимі реального часу відстежувати інформацію про бій.
У жовтні військові розгорнули автономну турель із функцією супроводу цілі на сторожовій вежі, спрямованій на табір біженців Аль-Аруб на Західному березі річки Йордан. За словами розробників комплексу, призначення системи — захист солдатів та цивільних осіб за рахунок підвищення точності влучення.
У листопаді Elbit Systems представила летальний автономний дрон-камікадзе Lanius, керований штучним інтелектом. Маневрений та швидкісний безпілотник оснащений численними датчиками, камерами, а також системою Nvidia Jetson для розвідки, картографування та класифікації об'єктів.
У 2023 році Міноборони Ізраїлю планує розпочати випробування безпілотного танка M-RCV, оснащеного автономною 30-мм артилерійською установкою та розвідувальним дроном.
Читайте також: Фінтех-індустрія: як вона розвивається в Україні та світі
Військові ШІ-розробки США та інших країн
Розробками в галузі бойового ШІ також активно займаються США та інші країни. Одним із цікавих американських проєктів є безпілотний бойовий вертоліт Black Hawk UH-60A.
Розроблений компанією Sikorsky апарат оснащений експериментальною ШІ-системою ALIAS. За словами розробників, це «настроюваний, знімний комплект для автоматизації польотів», що поєднує обладнання та ПЗ для зменшення робочого навантаження на екіпаж.
У листопаді відомство протестувало безпілотний вертоліт, навчивши його перевозити людей та вантаж. Того ж місяця корпорації Lockheed Martin та Microsoft уклали стратегічне партнерство з метою розробки технологій наступного покоління для Міністерства оборони США.
Різні американські компанії на кшталт Ghost Robotics активно створюють роботів, здатних нести гвинтівки та іншу зброю.
В інших країнах також є цікаві приклади військових ШІ-розробок.
Нідерланди першими серед країн-учасниць НАТО запустили тестування збройних безпілотних наземних транспортних засобів (БНТС) у Литві. Пристрої є гусеничні гібридні модульні піхотні системи THeMIS, здатні використовувати різну зброю, включаючи кулемети.
В ОАЕ корпорація оборонної промисловості Еміратів розробляє компактну пускову установку з розумними дронами, що самознищуються. Система є базою, що запускає безпілотники зі штучним інтелектом Hunter 2-S. Пристрої можуть літати строєм і спілкуватися один з одним для самостійного виконання складних спільних атак.
Британські дослідники створять систему, що складається з VR-шолома та медичного робота для надання першої допомоги пораненим солдатам на полі бою.
За словами вчених, лікарі за межами фронту зможуть одягати гарнітури віртуальної реальності та керувати автономними пристроями для збирання мазків та зразків крові, вимірювання температури тіла та артеріального тиску.
У Китаї дослідники розробили ШІ-алгоритм для передбачення курсу гіперзвукових ракет. Система не вимагає величезної обчислювальної потужності та видає результат протягом 15 секунд.
Технологія здатна визначити курс ракети, що рухається швидше за звук у п'ять разів, розрахувати потенційну траєкторію для її ураження й ініціювати контрвідповідь з трихвилинним випередженням.
Чому мілітаризація ШІ йде повільно
Зони бойових дій, можливо, є одними із найбільш технічно складних областей для розгортання систем штучного інтелекту. Це пов'язано з відсутністю великої кількості відповідних навчальних даних та недовірою солдатів до технології.
Хоча багато країн активно просувають ідею використання ШІ, їм важко перейти від концепції до впровадження. Частково через те, що в оборонній промисловості більшості держав, як і раніше, домінують великі підрядники, які не мають досвіду розробки розумного програмного забезпечення.
Ще це пов'язано з тим, що «незграбні» процеси урядової перевірки просуваються надто повільно порівняно з карколомною швидкістю розвитку технологій. Військові контракти можуть тривати десятиліттями, але більшість стартапів мають лише рік або близько того, щоб розпочати роботу.
Крім того, не всі держави поки що вирішили етичні проблеми, пов'язані з використанням штучного інтелекту. Лише деякі країни та альянси випустили відповідні керівні принципи.
Всі ці правила закликають військових задіяти технології законним, відповідальним, надійним та відстежуваним чином. Вони також спрямовані на усунення упереджень, які закладені в алгоритмах.
Тим не менше, багато пов'язаних з обороною сфер просунулися вперед саме завдяки появі відповідних ШІ-систем.
Тепер країни постійно змагаються за лідерство у галузі бойового штучного інтелекту. І, можливо, у найближчому майбутньому військову перевагу держави почнуть оцінювати не за розміром її армії, а за продуктивністю використовуваних солдатами ШІ-алгоритмів.