Що відбувається
З активізацією ракетних атак з боку рф, яка прагне зруйнувати українську енергетичну інфраструктуру, мерії багатьох українських міст вирішили стимулювати населення купувати генератори. Так, міська влада Києва пообіцяла відшкодовувати за купівлю ОСББ генераторів 75% від вартості, Львова — половину від вартості, Чернівців — 80% і т.д.
Читайте також: Влада Києва компенсуватиме 75% вартості генераторів для багатоквартирних будинків
Міська влада також наводить необхідний перелік документів, які ОСББ має зібрати, щоб отримати відшкодування. Типовий пакет виглядає так:
- Заява на часткову компенсацію вартості закупівлі генератора
- Копії платіжних документів
- Копії документів із зазначенням технічних характеристик, серійного номера або іншого заводського маркування
- Копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців юридичної особи, яка забезпечує утримання будинку
- Документ, який підтверджує повноваження юридичної особи на управління спільним майном (копія договору чи витяг з протоколу)
- Протокол зборів співвласників багатоквартирних будинків про намір придбати генератор з визначеною сумою часткової участі. У випадку придбання генератора управлінською компанією — рішення про уповноваження управлінської компанії на придбання генератора.
Читайте також: Кабмін скасував податки на ввезення генераторів та обігрівачів
Що не так з «генераторним пакетом»
Є перелік документів, про які мерії мовчать. ОСББ розв'яжуть одну проблему, але можуть отримати багато інших, якщо не потурбуються самі про дозвільні документи, які ніхто не скасовував.
Так, за словами Лесі Михаленко, купівля генератора означає автоматичне відображення його в бухобліку із всіма подальшими діями, за яке буде відповідати юрособа. Є різниця між різними типами генераторів і вимоги в деяких пунктах можуть різнитись, але основний перелік такий, що разом із покупкою генератора ОСББ має отримати:
1. Дозвіл «на викиди»
Дозвіл на викиди знадобиться тим, хто використовує стаціонарний генератор, тобто коли такий генератор має просторові координати. Але тут виникає питання його експлуатації, оскільки витрати по бухгалтерії можна віднести тоді, коли він введений в експлуатацію в певній точці, яка своєю чергою теж вимагає дотримання певних вимог і розробки проєктної документації.
Якщо працювати без дозволу, то відповідальність наступна: від штрафу за ст. 78 КУпАП до стягнення екологічною інспекцією збитків розрахованих відповідно до Методики № 639 від
2. Дозвіл на роботу з об'єктом підвищеної небезпеки
На роботу власне генераторів ОСББ такий дозвіл не отримує (крім випадку використання генераторів з напругою понад 1000 В).
Але цей дозвіл є необхідним на об'єктах підвищеної небезпеки, наприклад, на АЗС. Тому, якщо напруга генератора вище 1000 В або сам об'єкт, де стоїть генератор, небезпечний, то див. п.3
3. Дозвіл на роботу з об'єктом підвищеної небезпеки-1
Він все-таки потрібен, коли працюєте із пальним, бо саме по собі пальне вже належить до роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах.
При цьому є гарна новина, що на період воєнного стану можна подавати декларацію замість цього дозволу.
Консультанти застерігають, що інспектори Держпраці теоретично можуть вимагати декларацію відповідності від усіх власників будь-яких генераторів, а не лише від суб'єктів господарювання.
4. Ліцензія на пальне
ОСББ не є суб'єктом господарювання, про який йде мова в законодавстві про цю ліцензію, але не всі податкові про це знають.
Відповідальність — штраф від податкової до 500 тис грн.
Ліцензія не потрібна, якщо до 5 літрів пального зберігається в споживчій тарі.
5. Екологічний податок
Ставки екологічного податку за викиди в атмосферне повітря залежать від виду забруднювальної речовини та кількості викидів (ст. 243 ПКУ). Тому для розрахунку екологічного податку потрібно знати обсяг і склад викидів забруднювальних речовин, що зазначаються в дозволі на викиди.
На думку податкових органів, екологічний податок необхідно сплачувати незалежно від наявності дозволу
За недоплату екологічного податку може бути накладено штраф (25 % суми визначеного екологічного податку) та пеню + штраф за неподання декларації.
6. Форма № 20-ОПП
Ця форма з повною назвою «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» подається на приміщення, де стоїть генератор, якщо раніше по цьому приміщенню не подавали такий звіт.
7. Ліцензії у сфері електроенергетики
Якщо «живите» не лише членів ОСББ, а ще якогось суб'єкта (наприклад, когось в орендному приміщенні), то по ідеї ОСББ має ще і таку ліцензію отримати.
Читайте також: Споживачі скуповують генератори: чи накриє Україну паливна криза