Згідно з поточними звітами, у жовтні 2022 року сукупний індекс споживчих цін (CPI) у США збільшився на 0,4%, що виявилося нижчим за прогнози. Минулого місяця рівень інфляції в США виріс менше за очікуване. Це спровокувало потужне ралі на Волл-стріт і призвело до різкого падіння грінбеку. За оцінками аналітиків Wells Fargo, поточні макродані знижують ймовірність чергового підйому ключової ставки на 75 байтів. п. на найближчому засіданні FOMC, яке заплановане на 14 грудня.
Незначне зростання індексу споживчих цін у жовтні свідчить про те, що хоча інфляція, як і раніше, становить загрозу для американської економіки. Однак її тиск поступово слабшає, наголошують аналітики. Зазначимо, що минулого місяця загальний CPI у США зріс на 0,4% у місячному вирахуванні та на 7,7% — у річному. Колишні прогнози передбачали зростання на 0,6% та 7,9% відповідно. При цьому базовий індекс споживчих цін в Америці без урахування волатильних цін на харчові продукти та енергію збільшився на 0,3% за місяць і на 6,3% — за рік. Дані показники теж виявилися нижчими за прогнозовані: експерти чекали їх на рівні 0,5% і 6,5% відповідно.
Негативні макроекономічні відомості із США стали «паливом» для впевненого зростання європейської валюти. У результаті «європеєць» злетів на 0,72%, миттєво досягнувши рекордної позначки 1,0085 після рівня 0,9950, на якому перебував до публікації даних по CPI. У результаті євро досяг двохмісячних максимумів, переживаючи свою зіркову годину після обвалення грінбеку. Вранці в п'ятницю, 11 листопада, пара EUR/USD курсувала поблизу високого рівня 1,0216, прямуючи до нових вершин.
За оцінками фахівців, річний приріст індексу споживчих цін уперше з лютого 2022 року виявився нижчим за 8%. Це дало ринкам надію на якнайшвидше зниження темпів поточного підйому відсоткових ставок ФРС. Істотне уповільнення споживчої інфляції в США дозволить Федрезерву вгамувати темпи підвищення ставок, оскільки ефект посилення ДКП вже почав проявлятися в процесі зростання цін, вважають в агентстві Reuters. За словами валютних стратегів Commerzbank, зараз на ринок надходить достатньо даних, які свідчать про те, що «інфляція досягла піку і тепер знижуватиметься. Тому наступне підвищення ставки ФРС буде меншим за попереднє».
Минулого тижня Джером Пауелл, голова регулятора, зазначив, що в поточному циклі посилення ДКП центробанку доведеться збільшити відсоткові ставки до вищого рівня, ніж очікувалося. Причина — подальше приборкання галопуючої інфляції. При цьому голова ФРС підкреслив, що американська економіка довела свою ефективність і виявила стійкість щодо ставок, що швидко зростають. За оцінками фахівців, інфляція в Америці, як і раніше, висока і набагато перевищує показник 2021 року.
У ситуації, що склалася, керівництву ФРС доведеться достатньо попрацювати, щоб досягти балансу в економіці. За словами Лорі Логан, президента ФРБ Далласа, вчорашні дані щодо CPI «принесли деяке полегшення, але попереду ще довгий шлях, оскільки інфляція, як і раніше, надто висока».
Приводом для розвороту поточної стратегії Федрезерву може бути помітне зниження рівня інфляції США. Керівникам ФРС потрібен переконливий привід зміни діючого монетарного курсу. У відомстві вважають, що повернення інфляції до цільових 2% вимагатиме збереження ставок на «обмежувальному» рівні протягом тривалого часу. Однак такий підхід залишається під сумнівом. Високі ціни на послуги та збільшення зарплат на тлі попиту, що росте, на американському ринку праці не дозволяють ефективно боротися з інфляцією.
На минулому засіданні Федрезерв натякнув на можливе уповільнення агресивного темпу зростання ставок і заявив про готовність до більш помірної стратегії. Приводом для цього став той факт, що американська економіка із затримкою реагує на посилення ДКП, вважають експерти.
*Представлений аналіз ринку носить інформативний характері і не є керівництвом до здійснення угоди.