Вчора акції другого за величиною швейцарського Credit Suisse досягли нового рекордного мінімуму в $3,92. Для порівняння: на піку 2007 року його папери торгувалися за $77,12, а після падіння на фоні пандемії змогли відновитися до $15.
Акції банку знижуються вже не перший день: за місяць вони подешевшали на чверть, а страховка від дефолту лише за тиждень подорожчала на 15% — до максимального рівня з 2009 р. Це означає, що інвестори не довіряють цьому емітенту та готуються до найгіршого.
І хоча сьогодні акції банку почали трохи відігравати падіння, ситуація залишається досить напруженою. Що ж поставило швейцарського фінансового гіганта на межу банкрутства, і чому ударна хвиля від можливого краху може накрити весь фінансовий світ?
Відмивання грошей та провальні інвестиції: як танула вартість Credit Suisse
Нинішній обвал акцій став апогеєм низки скандалів і неприємних подробиць роботи Credit Suisse, які періодично спливають у ЗМІ та судових звітах. Саме Credit Suisse став першою великою швейцарською фінустановою, яка потрапила під кримінальне переслідування. Лише декілька місяців тому банк був визнаний винним у нездатності запобігти відмиванню грошей представниками болгарського кримінального світу, які займаються торгівлею кокаїном.
Два роки тому тодішній голова Credit Suisse Тиджан Тіам був змушений звільнитися після невластиво брудного для Швейцарії конфлікту зі стеженням за одним із топ-менеджерів. Навесні 2021 року банк опинився у центрі відразу двох великих скандалів. Першим було банкрутство факторингової компанії Greensill — колись перспективного фінтех-стартапу, у який Credit Suisse вклав $10 млрд грошей клієнтів. Другим — ще гучніший крах хедж-фонду Archegos, в результаті якого Credit Suisse отримав $5,5 млрд чистих збитків.
Окрім прямих фінансових втрат, банк зазнав і серйозних репутаційних ризиків. Чи не щомісяця з'являлася нова неприємна історія: Credit Suisse штрафували за відмивання грошей мозамбікських чиновників, голова ради директорів банку вимушено залишав свою посаду через порушення ковідного карантину.
На додачу до всього, у лютому 2022 року консорціум журналістів-розслідувачів за участю відомого з «панамського досьє» OCCRP опублікував великий витік внутрішніх документів Credit Suisse. З нього стали відомі подробиці того, як банк допомагав відмивати гроші кривавим диктаторам, злочинцям та корупціонерам. Все це не найкращим чином позначилося на фінансовому стані банку — з весни 2021 року капіталізація Credit Suisse впала втричі і зараз становить трохи більше $10 млрд.
Читайте також: Акції банку Credit Suisse падають, незважаючи на спроби заспокоїти інвесторів
Що наразі відбувається з банком
Обвал акцій минулої п'ятниці спровокував новий витік інформації — до преси потрапила службова записка CEO банку Ульріха Кернера до співробітників, у якій він каже, що фінустанова переживає «критичну мить». На фоні падіння акцій Кернер намагався заспокоїти персонал: «Ми перебуваємо в процесі реорганізації Credit Suisse для довгострокового, стійкого майбутнього — зі значним потенціалом для створення вартості», — йшлося далі в записці, а сам банк має «сильну базу капіталу та позицію ліквідності».
Однак, записка викликала зворотний ефект: акції лише прискорили падіння, до якого доклали руку «диванні інвестори» з Reddit та користувачі фінансових форумів. Паніка швидко поширилася на широкі кола приватних інвесторів, що обвалило акції Credit Suisse після відкриття торгів у понеділок відразу на 12%.
А котирування кредитно-дефолтних свопів (CDS, папери, які є, по суті, страховкою від дефолту емітента) вчора відображали 23-відсотковий шанс невиконання зобов'язань Credit Suisse у найближчі п'ять років — аномально високий рівень для одного з найбільших світових банків.
Трохи заспокоїти інвесторів вдалося відомим аналітикам, які оперативно випустили свої коментарі і пояснили, що фундаментальні показники Credit Suisse зовсім не свідчать про те, що банк перебуває на межі банкрутства. А його фінансові показники не йдуть у жодне порівняння з аховою статистикою щодо Lehman Brothers у 2008 році, і значно кращі, ніж, наприклад, у Deutsche Bank у 2015—2016 роках. Тоді німецький банк потрапив у схожу кризу, але зміг її подолати. Хоча для цього йому довелося витратити понад 7 млрд євро на реструктуризацію бізнесу.
Дорогою реструктуризації бізнесу має намір піти і Credit Suisse. Свій план цього процесу керівництво банку має подати 27 жовтня.
За інформацією, відомою на сьогодні, Credit Suisse має намір серйозно реформувати інвестиційний напрямок, що оскандалився, скоротити штат і витрати (зростання яких теж викликало багато питань на фоні падіння акцій). Крім того, банк планує розлучитися з деякими своїми активами.
Проте, аналітики вважають, що для будь-якої реструктуризації навіть після продажу деяких активів банку, щоб залишитися на плаву, потрібно додатково залучити близько 4 млрд швейцарських франків.
За інформацією Reuters, банк звернувся до інвесторів для залучення додаткового капіталу, проте, потім видання з посиланням на Financial Times спростувало цю інформацію.
Про необхідність залучити додаткові кошти для швидкої реструктуризації пише і Bloomberg, і вважає одним із перспективних варіантів — залучення великого приватного інвестора. Наприклад, Воррена Баффета, який вкладався у різні компанії під час кризи 2008 р.
Як проблеми Credit Suisse можуть змінити розклади у світових фінансах
- Credit Suisse — не єдиний великий банк, ціна до балансу якого викликає занепокоєння. Якщо лусне один, це може викликати ланцюгову реакцію та падіння таких банків, як Deutsche Bank, Credite Agricole, Unicredit, Barclays, Bank of China, Societe Generale та Standard Chartered.
- Credit Suisse вважається одним зі світових системотворчих банків, а також входить до пулу банків ФРС, до великої дев'ятки фінансових конгломератів. Тому його крах може спровокувати європейські банки та ФРС зупинитися з підвищенням ставок та включити друкований грошовий верстат для порятунку.
- Банкрутство такого банку, як Credit Suisse, дуже негативно вплине на ринок високоризикових активів, бо при ліквідації збиткових позицій з кредитними плечами, насамперед, ліквідуються позиції високоризикових активів.
Читайте також: У Credit Suisse запропонували розділити інвестиційний бізнес на три частини
Буде банкрутство чи ні
Аналітики сходяться на тому, що менеджмент цілком здатний провести банк через кризу. Проте, обвал акцій у понеділок став приводом для побоювань.
«Credit Suisse не стане другим Lehman Brothers. Але показовою є реакція ринку. Вона говорить про те, що ринок побоюється вже не лише жорсткості монетарної політики, помилок центробанків та уповільнення зростання світової економіки — з'являються і сумніви щодо працездатності самого ринку за нинішніх умов після багатьох років низьких ставок», — сказав CNBC головний економіст Allianz, колишній голова інвестиційного гіганта Pimco Мохаммед Ель-Еріан.
Відомий фінансовий блогер IP Banking Research також не вірить у банкрутство банку, але каже, що нинішні проблеми Credit Suisse доведеться розгрібати довгі роки.
По-перше, CS необхідно буде залучити значний обсяг капіталу, а за нинішніх умов і з урахуванням його ринкової капіталізації це буде вкрай болісно для існуючих акціонерів, оскільки розмиє їхню участь.
По-друге, CS, ймовірно, буде потрібно створити непрофільний банк, в якому він розбиратиметься з довгостроковими угодами і/або позбавлятися від них зі значними збитками. Цей непрофільний підрозділ, найімовірніше, зазнає збитків протягом багатьох років, як це було у разі багаторічної реструктуризації Deutsche Bank і Barclays.
По-третє, управлінська команда повинна з'ясувати, як утримати ключовий персонал, особливо у зв'язку з агресивною експансією американських банків на європейські ринки капіталу.
Нарешті, регулятори теж, найімовірніше, висунуть до CS додаткові вимоги: йому потрібно буде реалізувати багаторічну надійну програму, призначену для поліпшення інфраструктури управління. На це підуть роки, і це буде дуже дорого.
Таким чином, це, радше, буде багаторічна історія без будь-яких гарантій успіху. Важливо, що акціонери будуть останніми у списку пріоритетів, оскільки CS необхідно буде збалансувати вимоги інших зацікавлених сторін.
Читайте також: Чим криза Evergrande відрізняється від банкрутства Lehman Brothers
Коментар «Мінфіну»
Олексій Козирєв, експерт «Мінфіну»
Так, очевидно невипадковий витік у ЗМІ внутрішнього листування керівництва Credit Suisse наробив багато галасу у фінансовому світі. При розголошенні в пресі такої інформації у багатьох інвесторів пам'ять виявилася не дуже короткою, і вони злякалися варіантів нового Lehman Brothers. Чому витік є невипадковим — тому, що 27 жовтня Credit Suisse має опублікувати план реструктуризації банку, який допоможе йому вийти з кризи.
Моя думка — ховати банк рано. Хоча в нього вже два роки тривають судові скандали та мільярдні списання. Очевидно, керівництво має недоброзичливців, які професійно хочуть погіршити становище Credit Suisse, щоб, можливо, купити його частину якомога дешевше. Можливо, є й професійний конфлікт інтересів між групами впливу у самому банку з людськими амбіціями окремих керівників із метою зміни керівництва. Таке теж буває.
Найімовірніше, ми маємо справу з неохайною грою окремих великих гравців або потенційних покупців великих пакетів акцій цього банку з метою скористатися нагодою та збити ціну. Але оскільки репутаційні та судові проблеми у банку все ж таки були і поки що є — найближчим часом ми побачимо нові спроби «наїзду» на банк із різних сторін. А ось остаточний «замовник» цієї гри «на пониження» спливе точно нескоро. У результаті, підручники фінансової теорії поповняться ще одним прикладом історії з «грою на зниження».
Не варто також забувати і той момент, що зараз на фоні проблем, що накопичилися (після пандемії, війни в Україні, перегинів у політиці «кількісного пом'якшення» центробанків, що перейшла зараз у масштабне «закручування гайок» для боротьби з інфляцією та для оздоровлення світової фінансової системи), уряду Швейцарії точно не потрібен глобальний скандал із другим банком країни.
Тому, гадаю, навіть за погіршення ситуації історія в стилі Lehman Brothers не повториться. Найгірше, що може бути, — банк отримає підтримку з боку Національного банку Швейцарії. Тим паче, що Швейцарія не є членом ЄС, тому її центробанку простіше приймати подібні рішення без погодження з ЄЦБ. Подібні консультації, у разі погіршення ситуації, звичайно, будуть, але остаточне рішення буде лише за швейцарцями.