►Підписуйтесь на «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Деталі
Індонезія, Пакистан, Бразилія, Південна Африка, Шрі-Ланка та деякі країни Близького Сходу можуть разом закуповувати до 1 млн барелів сирої нафти на день у Росії взимку, йдеться в дослідницькій записці Kpler.
Російська нафтова промисловість, на частку якої припадає приблизно 10% світового виробництва і є ключовим джерелом доходів Кремля, вже зіткнулася з серйозними санкціями після вторгнення в Україну. Члени ЄС, як і раніше, купують частину нафти країни, але в грудні запровадять заборону на більшу частину імпорту сирої нафти марки Urals, а в лютому — заборону нафтопродуктів.
За оцінками Міжнародного енергетичного агентства, це може скоротити видобуток нафти в Росії майже на 2 мільйони барелів на день порівняно з рівнем до вторгнення, якщо потоки не будуть розподілені деінде.
Російські компанії вже перенаправляють свої вантажі до Азії, в основному до Індії та Китаю, оскільки деякі європейські покупці добровільно відмовляються від їхньої нафти. Це дорого обійшлося, оскільки Urals торгується з великими дисконтами щодо світових стандартів.
Читайте також: Взимку ціни на нафту можуть різко злетіти — Мінфін США
Перерозподіл світових потоків нафти може частково витіснити експорт інших членів ОПЕК+. За словами Kpler, в Індонезії «одним з основних кандидатів на заміну є Нігерія», а в Пакистані «ми не здивуємося, побачивши менші потоки Arab Light» із Саудівської Аравії.
За даними Kpler, Близький Схід, який цієї зими може споживати до 500 000 барелів російської нафти на день, може перенаправити нафту, яка раніше використовується всередині країни, на експортні ринки.
«Може виникнути спокуса відправити Urals на нафтопереробні заводи і дозволити таким сортам, як Arab Light, вільно текти в Азію», — йдеться у повідомленні.