Більше українка, ніж самі українці
Якщо для України існує ідеальний наступник Бориса Джонсона, то це Ліз Трасс. Майбутня британська прем'єрка називає себе борцем за свободу і заприсяглася, що президент України стане першим закордонним лідером, якому вона зателефонує з Даунінг-стріт.
Можливо, вона навіть потрапила до пастки, яку сам Джонсон вважав нерозумною, — тобто бути «більш українцем, ніж українці».
Публічна позиція українських посадовців, які брали участь у попередніх невдалих мирних переговорах із Москвою, полягала в тому, що російські війська повинні відійти на позиції, які вони займали 23 лютого.
Але Трасс у цьому питанні дотримується іншої думки — вона наполягає, що російські війська мають не лише відійти на позиції до 24 лютого, а й піти з Криму, що був незаконно анексований у 2014-му.
Єдине, що може певною мірою хвилювати Київ, — це нестабільні взаємини Трасс із очільниками європейських держав через спрощений митний режим для Північної Ірландії («північно-ірландський протокол»). Ці суперечності можуть вплинути на здатність Трасс домовлятися з лідерами ЄС про посилення політики щодо Кремля.
Читайте також: У Британії назвали ім'я нового прем'єра
«Русофобка» зі стажем
Кремль старанно уникав публічних заяв про свої вподобання у британських перегонах за посаду прем'єра, але неприязні до Трасс майже не приховував.
«З огляду на всі попередні заяви, ми, звісно, сподіваємося, що майбутній прем'єр-міністр Великої Британії, посівши це місце, схилятиметься до більш виваженої риторики щодо нашої країни», — сказав речник Путіна Пєсков.
Російська пропаганда точно дала зрозуміти, що Кремль вважає Трасс «русофобкою» зі стажем, а один із пропагандистів назвав її «поганою копією Маргарет Тетчер».
Трасс не приховує, що після її приходу до влади політика Великої Британії щодо Росії та її вторгнення в Україну залишиться незмінною. За декілька тижнів до початку війни Трасс зустрічалася з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Той охарактеризував діалог із британською колегою як розмову «німого з глухим».
Читайте також: Суд вперше конфіскував майно російського олігарха: що це дає Україні
Надійна союзниця США
Адміністрація Байдена чудово розуміє, що, як представниця консерваторів, Ліз Трасс має більше спільного з американськими республіканцями, ніж із демократами. Але у зовнішній політиці, особливо у протистоянні Росії та стримуванні Китаю, Вашингтон вважає її надійною союзницею.
Велика Британія та США — давні партнери за НАТО, а останнім часом доклали багато зусиль для формування альянсу на підтримку України. Велика Британія — другий після США постачальник зброї для України, і адміністрація Байдена сподівається, що Трасс збереже та посилить підтримку Києва.
Обидві країни — учасниці тристороннього пакту безпеки у Тихому океані (AUCUS). Вашингтон цінує тверду лінію Трасс у питанні незалежності Тайваню та її активну підтримку нещодавнього візиту туди спікерки нижньої палати Конгресу Ненсі Пелосі.
Франція: друг чи ворог
Після Brexit відносини між Великою Британією та Францією різко погіршилися, а суперечки з приводу мігрантів, ліцензій на риболовлю та пакту AUKUS загострили їх ще дужче.
Окремим предметом суперечок є так званий північно-ірландський протокол — спрощений порядок митного оформлення вантажів для Північної Ірландії. Лондон ввів його в однобічному порядку в обхід домовленостей про Brexit між Великою Британією та Євросоюзом.
Париж більше не вважає, що Лондону можна довіряти, а Лондон каже, що Париж зацікавлений лише в тому, щоб покарати його за вихід із ЄС. Дійшло до того, що наприкінці серпня Трасс заявила, що не може впевнено сказати, хто Франція для Великої Британії — друг чи ворог. У Франції її слова викликали шквал обурення.
Надії на відлигу після звільнення Бориса Джонсона тепер розвіялися порохом. Макрон дорікнув Трасс через її слова, сказавши, що Велика Британія — дружня держава «незалежно, а іноді й усупереч її лідерам та їхнім маленьким помилкам».
Колишній посол Франції в Лондоні Сільві Берманн сказала, що за правління Трасс відносини між двома країнами можуть погіршитися.
Радикальна позиція щодо Китаю
Пекін навряд чи сподівається на повернення «золотого віку» у відносинах із Лондоном, але точно хотів би бачити на посаді прем'єра людину з прагматичнішим, ніж у Трасс, підходом до двосторонніх відносин.
Офіційно китайське керівництво повідомляє, що «співпрацюватиме з прем'єр-міністром Великої Британії, незалежно від кандидатури, над розвитком британсько-китайських відносин». Підконтрольна Пекіну преса є менш дипломатичною: Трасс називають «радикальною популісткою», а її висловлювання про політику Китаю — «божевільними».
Два тижні тому китайська преса багато говорила про висловлювання Трасс на передвиборному заході у Бірмінгемі. Майбутня прем'єрка заявила, що готова використати ядерний арсенал Великої Британії, навіть якщо це означатиме «глобальне знищення».
Читайте також: Україні поки не варто розраховувати на заморожені активи РФ — Гетманцев