► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
«Якщо ми обмежимося обсягами в 400 млрд грн на 2022 рік, вплив на економіку буде контрольованим. Якщо ж „друк грошей“ для фінансування дефіциту бюджету зростатиме суттєвішими темпами, це посилить ризики», — зазначив Шевченко.
Значна емісія
За його словами, значна емісія може розігнати інфляційно-девальваційну спіраль, коли виникне потреба індексувати витрати, «друкуючи» для цього нові гроші.
«При такому сценарії наслідки неготовності приймати непопулярні рішення ми відчуватимемо ще дуже довго. Таких прикладів достатньо в історії, зокрема, у латиноамериканських країнах. Це шлях до втрати довіри громадян, причому тривалий час», — пояснив глава НБУ.
Читайте також: НБУ оцінив додаткові надходження до бюджету після податку на імпорт у 18 мільярдів на місяць
Він наголосив на важливості використання неемісійних шляхів фінансування дефіциту держбюджету шляхом залучення коштів на внутрішньому ринку, перегляду ставок податків, або оптимізації витрат.
За його словами, важливо не допустити безконтрольну емісію, ризики якої розуміють не всі. Один із важелів, як цього досягти — не робити кроків, що призводять до розширення дефіциту бюджету.
«Можна згадати нещодавнє рішення розширити витрати на 81 млрд грн. Це все дуже важливо, але головне питання — як ці витрати можна покрити? Якщо цього розуміння не буде, то запит на їхнє покриття може прийти до НБУ. І вже ми змушені будемо ухвалювати складні рішення. Тут ми пам'ятаємо про ризики інфляційної спіралі», — додав голова НБУ.