Чи можливий прорив фармкомпаній за песимістичного прогнозу
Перші відомості про віспу мавп почали з'являтися ще в середині минулого сторіччя. Її поширення за межі звичайного ареалу — Африки, викликала стурбованість. Нині кількість хворих досягла близько 18 тисяч, а кількість уражених країн — 78. 23 липня ВООЗ на другому засіданні оголосила спалах віспи мавп надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров'я міжнародного значення.
Читайте також : Дрібні спекулянти позбавляються золота: саме час інвестувати в нього
Наразі головним бенефіціаром виступає сектор охорони здоров'я, оскільки провідні фармацевтичні компанії вже розпочали розробку вакцин та препаратів проти хвороби. Виторг компаній цього сектора збільшиться на тлі можливих держзамовлень від урядів країн світу. Це призведе до зростання вартості їхніх акцій.
Враховуючи виробничі потужності та науково-дослідний потенціал компаній, можна припустити, що лідерами ринку стануть Pfizer Inc. (NYSE: PFE), Merck & Co., Inc. (NYSE: MRK) та Johnson & Johnson (NYSE: J&J).
Незважаючи на поточний фінансовий стан цих компаній, будь-який прорив у напрямку боротьби з віспою спричинить зростання їх котирувань приблизно на 10%.
Нині говорити про успіхи на цій ниві рано, адже такі дослідження можуть тривати роками. Але в 1979 році подібний вірус натуральної віспи остаточно перемогли, тож вчені можуть винайти протидіючі засоби в короткий термін.
Якщо ви вірите в потенціал фармацевтичних компаній і бажаєте придбати їхні акції в очікуванні наукового прориву, для порівняння ринкової оцінки компаній необхідно вивчити їхні фінансові показники. Насамперед, показник Р/Е (інвестиційний мультиплікатор, показує за скільки років окупляться інвестиції у організацію, за збереження її поточного рівня прибутку) :
- Pfizer — Р / Е = 9,58 (найпривабливіша);
- Merck — Р / Е = 13,36;
- Johnson & Johnson — Р/Е = 25,14.
Ціна акцій компаній на 2 серпня становила $49,69, $87,61 та $172,92 відповідно.
Динаміку котирувань можна переглянути нижче.
Pfizer Inc. (NYSE: PFE)
Johnson & Johnson (NYSE: J&J)
У разі розвитку песимістичного сценарію ми зможемо спостерігати весь спектр запобіжних заходів, які застосовувалися при боротьбі з ковідом — від локдаунів до закриття кордонів. Такі дії можуть спровокувати падіння вартості акцій авіаперевізників, готельно-ресторанного бізнесу, мереж громадського харчування та нафтовиробників.
До яких компаній придивитися при оптимістичному сценарії
На сьогоднішній день існує низка факторів, що свідчать про те, що віспа мавп не зможе досягти популярності ковида.
-
На останньому засіданні експерти ВООЗ не змогли дійти згоди щодо того, чи спалах віспи відповідає критеріям надзвичайної ситуації відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил. Зрештою, Гендиректор ВООЗ Тедрос Гебреїсус прийняв самостійне рішення про оголошення надзвичайної ситуації міжнародного значення.
-
Глава ВООЗ на прес-конференції заявив, що «зараз небезпека виникнення перешкод для міжнародних перевезень залишається низькою».
-
Випадки ввезення цієї хвороби до Європи були відомі і раніше, і навіть відбувалися щороку. Подібні спалахи вже фіксувалися у Великій Британії, Ізраїлі та Сінгапурі у 2018−2019 роках.
-
Основний спосіб передачі вірусу — щільний контакт людини з людиною. Також можна заразитися при контакті з біологічними рідинами людини або взаємодії з особистими речами. Швидкість поширення цієї інфекції набагато нижча, ніж швидкість поширення коронавірусу, що передається повітряно-краплинним шляхом.
-
Наразі померли 5 осіб із 18 тис уражених, або 0,028%. Такий показник не призведе до потужних запобіжних заходів в економіці.
-
98% випадків зараження припадає на чоловіків, які мають статеві контакти із представниками своєї статі. На основі цих даних можна зробити висновок, що хвороба має досить вузький основний канал поширення і може швидко зійти нанівець.
Читайте також: Meta залишила десятку найбільших компаній світу: куди рухатимуться її акції
Отже, існують вагомі передумови для скасування в найближчому майбутньому статусу надзвичайної ситуації міжнародного значення у зв'язку з віспою мавп. У цьому випадку у виграші будуть компанії, акції яких втратили частину вартості на тлі поширення хвороби, насамперед авіакомпанії.
Однією з найбільш цікавих компаній сегмента є Southwest Airlines Co. (NYSE: LUV). Вона через віспу мавп за червень-липень втратила 19% капіталізації. Порівняно з основними конкурентами American Airlines Group Inc. (NASDAQ: AAL) та Delta Air Lines, Inc. (NYSE: DAL) , компанія демонструє найкращі фінансові показники за останні 12 місяців:
AAL | DAL | LUV | |
Виторг | $40,7 млрд | $41,8 млрд | $21,15 млрд |
Прибуток / Збитки | -$1,9 млрд | $599 млн | $996 млн |
Р/Є | - | 34,59 | 23,9 |
Ціна акцій LUV на 2 серпня становила $37,62. Динаміку котирувань всіх трьох компаній наведено нижче.
Таким чином, інвестор, який бажає заробити на віспі мавп, має насамперед зважити перспективи її розповсюдження. Залежно від реалізації песимістичного чи оптимістичного сценарію можна обирати конкретні компанії та сектори інвестування.