► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіна»: головні фінансові новини
У травні агентство повідомляло, що близько 300 000 тонн української пшениці, закупленої Єгиптом, застрягли в Україні, при цьому один вантаж застряг у порту, а чотири інші ще доведеться завантажити.
За словами двох джерел, Генеральне управління Єгипту з постачання товарів (GASC) звільнило торгові компанії, що постачають чотири вивантажені вантажі, Nibulon і Inerco, від їхніх договірних зобов’язань, попри те, що в контрактах GASC не було застереження про форс-мажор.
Читайте також: США сумніваються у готовності Росії виконувати «зернову» угоду
Форс-мажор — це пункт у контрактах, який звільняє сторони від відповідальності через неконтрольовані події. GASC раніше надала торговим будинкам відстрочку для перевезення вантажів за потребою.
Нагадаємо
Минулого тижня, 22 липня, у Стамбулі Україна, Росія, Туреччина та ООН домовилися про розблокування експорту зерна через Чорне море. При цьому неясно, чи були контракти GASC розірвані до того, як було погоджено угоду щодо відновлення постачання.
Єгипет, як правило, найбільший у світі імпортер пшениці, сильно залежав від постачання чорноморської пшениці, перерваних російським вторгненням 24 лютого.
З того часу він прагнув диверсифікувати постачання пшениці, купивши в липні понад мільйон тонн через тендери та прямі закупівлі, щоб збільшити свої стратегічні запаси.
Чотири скасовані вантажі було куплено у грудні за цінами від $346 до $360 за тонну, включаючи витрати на доставку, заявляли тоді трейдери. Після того, як війна прискорила зростання світових цін на зерно, у квітні GASC заплатила $494,25 за тонну пшениці.
За словами трейдерів, п’ятий завантажений вантаж застряг в українському порту Чорноморськ. Очікується, що він відпливе, коли отримає «зелене світло» від офіційних осіб порту.