►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіна» у фейсбуці: головні фінансові новини
Що трапилося
Епіцентром протестів стало місто Чженчжоу провінції Хенань після того, як чотири місцеві банки «заморозили» вклади своїх клієнтів.
Упродовж трьох місяців люди виходять на мітинги, намагаючись повернути гроші, які вони розмістили на ощадні рахунки у банках через онлайн-платформи. Ця схема залучила велику кількість вкладників з усієї країни високою відсотковою ставкою.
У квітні клієнти банків виявили, що доступ до грошей заблоковано. Влада пояснила «заморожування» коштів підозрою у фінансовому шахрайстві акціонерів установ.
Загалом у чотирьох банках провінції Хенань та одному банку сусідньої провінції Аньхой було заблоковано вклади на суму 39 млрд юанів (майже $6 млрд).
Окрім банківського скандалу в Китаї відбуваються іпотечні протести. Покупці відмовляються сплачувати кредити за недобудовані проекти житлових будинків.
Також протести охопили провінції Аньхой та Шаньдунь. Для захисту банків на вулицях міського округу Жічжао з'явилася військова техніка. Черга з танків вишикувалася в одному із кварталів, щоб захистити будівлю фінустанови від проникнення демонстрантів.
🇨🇳 Rizhao, Shandong province — Several videos broadcast on RS showing tanks deployed in the street, for unknown reasons? Some claim to protect the Henan branch of the Bank of China pic.twitter.com/HRylsnghSs
— We The Fringe (@DaleFourTrump) July 20, 2022
Влада звинувачує банки в шахрайстві
Банківський регулятор і поліція Китаю заявляють, що розслідування щодо банків триває, а кілька підозрюваних вже заарештовано. Організатором афери назвали основного акціонера — компанію Henan New Fortune.
За даними поліції, схема шахрайства діяла з 2011 року. Вона включала створення онлайн-платформ для просування банківських продуктів та залучення нових клієнтів обіцянкою високої прибутковості вкладів. Для переказу коштів вкладникам могли використовуватись фіктивні кредити.
Щоб розрядити ситуацію, 15 липня влада Китаю оголосила про початок виплат клієнтам банків. З 25 липня буде повернено кошти особам з депозитами до 100 тисяч юанів у провінції Хенань і стартують виплати клієнтам з депозитами в розмірі 50−100 тисяч юанів в Аньхої.
Однак, як пише The New York Times, багато вкладників побоюються, що ніколи не побачать своїх грошей.
Демонстранти вважають, що поліція та регулюючі органи зробили надто мало для захисту їхніх інтересів. Деякі запитують, чи не ігнорувала влада більш ранні ознаки шахрайства.