► Підписуйтесь на «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Зростання інфляції
Як зазначили в НБУ, інфляція стрімко зростала та сягнула 21,5% у червні переважно внаслідок шоків, зумовлених війною, та через глобальний ціновий тиск.
«Війна призвела до порушення ланцюгів постачання, скорочення пропозиції окремих товарів, збільшення витрат бізнесу, фізичного руйнування виробничих потужностей та інфраструктури, а також тимчасової окупації окремих територій. Збереження високих цін на енергоносії та рекордні рівні інфляції в країнах-партнерах також значно посилювали ціновий тиск в Україні. Суттєво зросли й інфляційні очікування бізнесу та домогосподарств», — йдеться у повідомленні.
Прогнози НБУ щодо інфляції
Шоки пропозиції в умовах повномасштабної війни і надалі матимуть значний вплив на цінову динаміку.
«Базовий сценарій прогнозу передбачає повноцінне відновлення роботи чорноморських портів з початку наступного року. Водночас у найближчі місяці й надалі є висока ймовірність подальших терористичних атак Росії на об'єкти інфраструктури та виробничі потужності в містах України, що підриватиме логістику, підвищуватиме ризики бізнесу та розхитуватиме очікування», — зазначає регулятор.
Крім того, як зазначається у прогнозі, зберігатимуться також високі світові ціни на енергоносії.
Читайте також: Прогноз інфляції на 2022−2023 роки. Як зберегти інвестиції
«У таких умовах Нацбанк проводитиме жорстку монетарну політику передусім для недопущення розбалансування очікувань, а також для підживлення інтересу до гривневих активів і зниження тиску на міжнародні резерви. Це підтримає фінансову стабільність і частково послабить інфляційний тиск, але інфляція все ж зростатиме і наприкінці року дещо перевищить 30%», — підсумував регулятор.
Зниження інфляції
Згідно із прогнозом, у наступні роки інфляція суттєво сповільниться, хоча все ще перебуватиме значно вище цілі Національного банку в 5% передусім через наслідки війни.
Ураховуючи наслідки війни та значний внесок від підвищення адміністративних цін, інфляція у 2023 році знизиться до 20,7%, а в 2024 — до 9,4%. Її повернення до цілі 5% передбачається в 2025 році.