► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіна»: головні фінансові новини
Меморандум про стратегічне партнерство
Меморандум про взаєморозуміння щодо стратегічного партнерства в галузі енергетики містить зобов’язання подвоїти пропускну спроможність Південного газового коридору для постачання щонайменше 20 мільярдів кубометрів газу до ЄС щорічно до 2027 року.
Очікується, що Азербайджан уже зараз збільшить поставки природного газу до ЄС з 8,1 мільярда кубометрів у 2021 році до очікуваних 12 мільярдів кубометрів у 2022 році.
У Меморандумі також зазначено, що ЄС і Азербайджан поділяють прискорений перехід на енергію з відновлюваних джерел та боротьбу зі шкідливими викидами в атмосферу.
Читайте також: ЄС визначив, скільки потрібно газу у сховищах, щоб не залежати від Путіна
Після підписання документа єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон проведе енергетичний діалог міністром енергетики Азербайджану Парвізом Шахбазовим для обговорення практичної реалізації згаданих кроків.
Крім того, 19 липня в Брюсселі збереться Рада співробітництва ЄС-Азербайджан, щоб розглянути загальні питання двосторонніх відносин і обговорити потенційні сфери взаємного інтересу для співпраці в майбутньому.
Раніше стало відомо про завершення будівництва інтерконектора Греція-Болгарія. Він дозволяє транспортувати азербайджанський природний газ до Болгарії, а звідти — до решти Європи.
Читайте також: Як європейці готуються до підвищення цін на газ і віялових відключень
Газова криза
Занепокоєння щодо подальших скорочень поставок російського газу посилилися після початку планового ремонту газопроводу «Північний потік», яким газ надходить до Німеччини.
Для скорочення попиту влада найбільших північних країн ЄС уже оголосила, що запроваджує перший етап надзвичайного антикризового плану. Він не передбачає втручання в ринкові відносини та регулювання цін, проте надає чиновникам, регуляторам та газорозподільним мережам додаткові можливості для моніторингу та м'якого коригування поведінки споживачів.
Так, у Німеччині організують аукціони відключень — охочим компаніям платитимуть за те, щоб вони добровільно скоротили споживання газу.
Читайте також: На українців чекає «надскладна зима». Опалення «прикрутять» — Мінрегіон
Перший рівень енергетичної небезпеки оголошено у Німеччині, Австрії, Швеції, Данії та Нідерландах, а Італія зібралася приєднатися до них після скорочень російських поставок цього тижня.