► Підписуйтесь на «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
«Через знищення інфраструктури для зберігання та тимчасової окупації у нас із 75 млн тонн потужностей для зберігання залишилося у розпорядженні зерносховищ лише близько 60 млн тонн. До кінця жовтня дефіцит потужностей для зберігання зерна становитиме 10−15 млн тонн», — сказав заступник міністра.
Дмитрасевич зазначив, що після початку повномасштабної війни Україні вдалося експортувати лише 5,2 млн тонн продукції, тоді як до 24 лютого щомісячний експорт становив 5−6 млн тонн. Крім того, з очікуваного врожаю понад 60 млн тонн необхідно буде експортувати 30−40 млн тонн.
Він також наголосив, що неможливість експорту з України врожаїв минулого та цього року, а також зменшені посіви озимих спричинять подальше зростання цін на продовольчих ринках.
Що допоможе налагодити експорт
Наразі розглядаються два пріоритетні проєкти, які можуть допомогти налагодити експорт українського зерна.
Перший — проєкт міжнародного фонду для придбання сільськогосподарської продукції українських фермерів з подальшим експортом. Очікується, що це дозволить аграріям отримати необхідний поточний капітал для посівних та збиральних кампаній сезонів цього та наступного року.
Читайте також: Російські окупанти крадуть в Україні зерно, олію та овочі
Другий проєкт — будівництво перевантажувальних транскордонних терміналів для зернових культур та олії. Їхня основна ідея — перетин кордону продукцією через зернові конвеєри та трубопроводи для олій.
Дмитрасевич додав, що за неможливості реалізувати свою продукцію, а відповідно — за відсутності оборотних коштів, високих цін на паливо, добрива та логістику, українські фермери не зможуть працювати над новим урожаєм.
Нагадаємо
За даними GPS-трекерів на викрадених українських вантажівках із зерном, російські військові відправляють їх у тимчасово окупований Крим для подальшого вивезення до РФ.