За словами Романа Нейтера, медіанна ціна на товарну землю сьогодні становить 31,2 тис. грн за га, землі особистих селянських господарств (ОСГ) — 25 тис. грн.
Щоб вартість угідь швидше зростала, потрібно зосередитись на таких напрямках:
-
Послаблювати обмеження. Якщо ми подивимось на середньозважену ціну гектару по місяцях, побачимо, що вона часто не сягає навіть 40 тис. гривень. Головна причина цього: ми обмежили ринок виключно фізичними особами, не більше 100 га в одні руки. Відтак, менший попит, менша ціна. Повноцінне відкриття ринку для юридичних осіб збільшить попит та, як наслідок, ціну землі.
-
Підвищувати попит. Потрібно обговорювати запуск продажу землі для іноземних громадян і компаній. По-перше, це призведе до підвищення цін на землю. По-друге, якщо українську землю будуть купляти іноземні аграрні компанії, ми виграватимемо від трансферу технологій та обміну знаннями, а також від нових інвестицій, яких нам зараз бракує. І головне: ми перетворюємо таких іноземних покупців на активних лобістів нашої держави та наших інтересів. Для них питання підтримки України буде не лише ціннісним вибором, а й питанням захисту власних активів.
-
Відкрити доступ. Йдеться про Фонд гарантування кредитів для фермерів. Тобто сільгосп виробники мають мати змогу отримувати кредити для купівлі землі. Це розширить кількість учасників, які зможуть працювати на ринку.
-
Знизити транзакційні витрати. До російського вторгнення стандартна ціна за укладення угоди купівлі-продажу була близько 5 тис. гривень. Це робить суттєву частину ділянок непривабливими для ринку. Якщо в тебе невелика ділянка коштує 10 тис. грн, а за оформлення необхідно заплатити ще 5 тис., навряд чи ця угода буде укладена. Частково ціна може бути такою через велику кількість перевірок, яку має пройти покупець через обмеження, які зараз існують.
Читайте також: Рік від запуску ринку землі: підсумки та прогнози на майбутнє
Нагадаємо
31 березня 2020 року Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільгосппризначення. З 1 липня українці отримали право продавати та купувати земельні ділянки.