►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіна» у фейсбуці: головні фінансові новини
Що відомо
Протягом декількох місяців РФ знаходила шляхи обходу обмежень, введених після вторгнення Кремля в Україну. Але в кінці дня 26 червнязакінчився пільговий період по виплаті відсотків у розмірі близько $100 мільйонів. Факт несплати відсотків по боргу в крайній термін вважається подією дефолту.
«Оголошення дефолту — це символічна подія. Російський уряд вже втратив можливість випускати боргові зобов'язання, деноміновані в доларах. Вже зараз Росія не може займати у більшості країн», — заявив Такахіде Кіучі, економіст дослідницького інституту Nomura в Токіо.
Під час фінансової кризи в Росії і обвалу рубля в 1998 році уряд президента Бориса Єльцина оголосив дефолт за своїм внутрішнім боргом у розмірі $40 мільярдів. Востаннє Росія терпіла дефолт стосовно своїх іноземних кредиторів понад століття тому, коли більшовики відмовилися від боргового тягаря Російської імперії в 1918 році.
Росія заперечує проти оголошення дефолту, стверджуючи, що кошти для оплати всіх рахунків у неї є, і вона не може це зробити вимушено. Мільярди доларів на тиждень продовжують надходити в державну скарбницю від експорту енергоносіїв.
Оплата рублями
Намагаючись викрутитися, Москва оголосила минулого тижня, що перейде на обслуговування свого суверенного боргу в розмірі $40 млрд у рублях.
Офіційна заява про дефолт зазвичай виходить від рейтингових фірм, але через європейські санкції вони не займаються рейтингами російських організацій. Згідно з документами щодо облігацій, їхні власники можуть оголосити дефолт самостійно, якщо з цим погодяться 25% власників.
Передісторія
22 червня Володимир Путін підписав указ, який встановлює новий порядок виплат за валютним боргом (єврооблігаціями) в рублях. Згідно з указом, влада Росії виплачуватиме валютний борг за єврооблігаціями у рублях всім кредиторам
25 травня Міністерство фінансів США заявило, що не продовжуватиме дію генеральної ліцензії, яка тимчасово дозволяла Росії проводити виплати для обслуговування свого зовнішнього боргу в доларах в умовах санкцій.
21 травня в Росії заявили про виплату купонного доходу за єврооблігаціями з погашенням у 2026 та 2036 роках у валюті випуску — доларах США та євро.
Читайте також:РФ знову вдалося уникнути дефолту. Наступний етап починається 27 травня
Наприкінці квітня Мінфін РФ здійснив виплати за суверенними євробондами з погашенням у 2022 та 2042 рокаху валюті випуску — доларах США, після того, як найбільші рейтингові агентства попередили про настання дефолту за цими цінними паперами через спробу розрахуватися за ними в рублях.
На початку квітня РФ не змогла здійснити виплати за облігаціями, запустивши 30-денний пільговий період, що закінчується 4 травня.
Росія спробувала обійти санкції заплативши в рублях, але таке рішення не передбачено умовами договору. І, нарешті, коли до дефолту залишалися лічені дні, РФ неочікувано оголосила, що здійснила виплати.