►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіна» у фейсбуці: головні фінансові новини
Що відомо
Ініціатором поправок до Податкового кодексу, пов'язаних із перевірками, став голова податкового комітету парламенту Данило Гетманцев.
Після введення в Україні військового стану ДПС офіційно заявила про призупинення всіх розпочатих перевірок та про заборону проведення нових перевірок у зв'язку з форс-мажорними обставинами.
Проте Гетманцев вже з березня почав наполягати на поновленні контрольно-ревізійних заходів. В одному зі своїх інтерв'ю він навіть заявив, що для підприємців на територіях, де не ведуться бойові дії, потрібно повернути повноцінний фіскальний контроль.
Читайте також: Податкова революція під час війни: податки для ФОП зменшать удвічі
Кого перевірятимуть
Камеральні податкові перевірки поширюватимуться лише на ПДВ-декларації та уточнюючі розрахунки до них. Юристи пояснюють, що фактично співробітники податкової звірятимуть цифри в поданих деклараціях з тими даними, які має ДПС.
З документальними позаплановими перевірками ситуація складніша, тому що підстав для їх проведення більше.
Серед них:
-
заява власне платника податків;
-
реорганізація юридичної особи (наприклад, злиття двох компаній), її ліквідація чи банкрутство;
-
подання декларації, в якій заявлено до відшкодування ПДВ;
-
наявність у податкової служби інформації про те, що платник податків порушив валютне законодавство під час експортних чи імпортних операцій.
Повноваження фіскалів під час проведення документальних перевірок також ширші.
«Якщо йдеться про ліквідацію юридичної особи, податковий інспектор перевірятиме дотримання всього податкового, валютного та іншого законодавства», — розповідає Андрій Тімонов, керівник податкової практики юридичної компанії Riyako&Partners.
Фактичні перевірки охоплюють майже весь спектр питань, що підпадають під контроль податкової. Це може бути дотримання правил та вимог готівкового обороту, проведення розрахункових та касових операцій, наявність ліцензій, свідоцтв, у тому числі на виробництво та обіг підакцизних товарів, оформлення трудових відносин із працівниками тощо.
Терміни перевірок
Перша хвиля камеральних перевірок пройде в період із 20 липня по 20 вересня 2022 року. У цей час податківці перевірять ПДВ-декларації з лютого по травень включно. У період з 20 серпня до 20 жовтня будуть проведені камеральні перевірки звітності за червень та липень.
Документальні перевірки, по суті, розблоковані з моменту набрання чинності законом № 2260. Їх термін не може перевищувати 60 днів. Причому якщо така перевірка була розпочата до 24 лютого 2022 року, але призупинена у зв'язку з мораторієм, податківці можуть її відновити. Але тривалість ревізії буде зменшена на кількість днів, протягом якої фіскали вже перевіряли платника податків. Наприклад, до війни перевірка тривала 20 днів. Отже, тепер у інспекторів залишиться 40 днів на те, щоб її завершити.
Тривалість фактичних перевірок залежить від масштабів бізнесу. Великих платників податків фіскали можуть перевіряти протягом 30 днів, середній бізнес — 20 днів, малих підприємців — не більше 10 днів. Крім того, податкова має право продовжити перевірку на 15, 10 та 5 днів відповідно.