►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуці: головні фінансові новини
Роз'яснення НБУ
В НБУ зазначили, що курс до долара залишається фіксованим — на рівні 29,25 грн/$. Незмінними також залишаються обмеження на встановлення курсу банками в безготівковому сегменті валютного ринку. Банки і надалі мають проводити такі операції з перевищення офіційного курсу до +1%.
Як пояснили в Нацбанку, саме у безготівковому сегменті відбуваються більшість валютних операцій.
«Таким чином імпортери можуть закуповувати валюту за курсом, який близький до курсу продажу валюти експортерами. У разі виникнення дефіциту валюти на ринку НБУ закриває його продажом валюти зі міжнародних резервів», — пояснили в Нацбанку.
Читайте також: НБУ відпустив курс продажу готівкової валюти
Другим сегментом валютного ринку є готівковий, на якому банки можуть продавати готівкову валюту лише в тому обсязі, в якому до цього купили її в населення. Але попри обмеження НБУ зараз на готівковому ринку здебільшого купують валюту для спекулятивного заробітку, фінансування «сірого» імпорту, який не належить до критичного, а також переведення заощаджень в іноземну валюту.
«Жоден з цих напрямів не є критичним пріоритетом для підтримки економіки під час війни», — пояснює регулятор. «Тому Національний банк не витрачає дефіцитні міжнародні резерви для згладжування коливань у цьому сегменті ринку».
На що впливатиме рішення
Регулятор мотивує таке рішенням тим, що це вирівняє умови для банків порівняно з обмінниками, що сприятиме підвищенню ефективності готівкового ринку та зменшенню коливань курсу на ньому.
Крім того, курси валюти для громадян, які тимчасово перебувають за кордоном, і курси купівлі готівкової валюти для громадян, які залишаються в Україні, таким чином зблизяться.
Ці кроки також мають на меті обмежити «картковий туризм». В НБУ кажуть, що значна частина операцій з гривневими картками за кордоном — це зняття готівки з банкоматів. Помітна частина цієї готівки потім повертається в Україну і потрапляє на нелегальний готівковий ринок.
Читайте також: У НБУ пояснили, що відбувається з курсом долара в обмінниках. Обіцяють відреагувати
«Тобто де-факто дефіцитні валютні ресурси можуть витрачатися на непріоритетні для воєнного часу потреби, що зараз вкрай важливо мінімізувати», — заявляє регулятор.
Тож нові умови роботи ринку дозволить «запобігти непродуктивному виведенню капіталу та захистити міжнародні резерви України».
Що передувало
Як писав «Мінфін», Національний банк України з 21 травня 2022 року скасовує обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам. Раніше відповідний курс не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.
«Зняття обмежень на встановлення курсів, за якими банки продають валюту населенню, поліпшить умови роботи легальних суб'єктів ринку. Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегмента та зменшенню обсягу нелегальних операцій», — зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.
Читайте також: Готівковий долар в обмінниках вже по 37грн/$ і вище: куди рушить курс далі
Він додав, що усе це зробить валютний ринок стійкішим та сприятиме зниженню амплітуди курсових коливань у його готівковому сегменті.