Обговорюючи поточну ситуацію на ринку депозитів, банкіри зазначили, що депозитні ставки після початку війни знижувалися у всіх банках у кілька етапів, проте наразі падіння ставок припинилося. Депозити залишаються зрозумілою альтернативою інвестуванню.
«Ставки за депозитами в перші місяці воєнних дій знаходилися в тренді зниження. Ставки знизилися з двозначних — практично більшість ринку пропонувала 10−11%, а десь 8−9%, до однозначних у 5−6% за річні депозити в гривні», — розповів заступник Голови Правління Таскомбанку Артур Муравицький.
Банкір пояснює зниження ставок впливом одразу кількох факторів. «Банківська система ліквідна і додаткові кошти не потрібні, тому що практично зупинилося кредитування: корпоративний сектор кредитується банками лише трішки, — зазначив банкір. — Корпоративне кредитування завжди здійснювалося за мінімальними ставками, тому тренду для зростання депозитних ставок немає. З іншого боку — це „економіка“ банків, які знаходяться в ситуації тих чи інших кредитних канікул, коли клієнти не платять відсотки за кредитами», — підкреслив Артур Муравицький.
В нинішніх умовах вкладникам не варто розраховувати, що депозитна ставка компенсує інфляційне знецінення гривні. «Зараз просто немає об'єктивних причин у банків — ні економічних, ні по ліквідності, щоб платити високі ставки за депозитами. Це реалії воєнного часу», — зазначив Артур Муравицький.
Проте ситуація може змінитися вже протягом кількох наступних місяців, вважає Артур Муравицький. «Ми очікуємо, що ставки за депозитами для населення почнуть зростати через три-чотири місяці», — прогнозує заступник Голови Правління Таскомбанку.
Ще одна приємна тенденція в тому, що клієнти розуміють: кожна депозитна гривня — це підтримка економіки нашої країни та банківської системи зокрема. Під час вибору банку для розміщення депозиту, вкладники орієнтуються на надійність банківської установи та можливість доступу до коштів. Наразі саме ці фактори є важливішими, ніж дохідність.
Відповідаючи на питання: «куди вигідніше інвестувати?» Учасники круглого столу погодилися, що купівля військових облігацій стала вигідною альтернативою депозитам, але не для всіх клієнтів.
«Плюси очевидні — більша дохідність, також людина підтримує державу і армію. Але є й певні стримуючі фактори. Перший — це складніший інструмент для клієнтів, особливо з невеликим тікетом. Тому поки що ці речі популярні для преміального сегменту. І непопулярні для клієнтів із невеликими сумами вкладів», — сказав Артур Муравицький.