► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Москва заробляла на продажі сирої нафти та нафтопродуктів близько $20 млрд кожного місяці цього року, повідомило агентство у своєму щомісячному звіті.
Поставки нафти з РФ продовжувалися незважаючи на можливі санкції ЄС та відмову таких компаній як Shell та TotalEnergies від закупівлі російської нафти. Азія залишилася надійним клієнтом, викупаючи той обсяг, від якого відмовилася Європа.
МЕА, яке дає поради великим економікам, майже не змінило свій прогноз щодо нафти. Він передбачає, що глобальний ринок палива залишається «тісним» та може зіткнутися з додатковим напруженням, коли попит зі сторони Китаю відновиться після зняття карантинних обмежень
Читайте також: Китай імпортував російської нафти на 86 тис. барелів на день більше, ніж минулого місяця
В агентстві зазначили, що обмеження потоку таких продуктів нафтопереробки як дизельне паливо та мазут посилили глобальний дефіцит. Світові запаси цих продуктів знижуються вже сім кварталів поспіль, і резерви так званних «середніх дистилянтів» знаходяться на найнижчому рівні з 2008 року.
Москва ж продовжує користуватися ситуацією, збільшивши свої нафтові доходи на 50%, порівняно з першими 4 місяцями минулого року. ЄС при цьому залишається найбільшим ринком для РФ — за даними МЕА, у квітні на блок припадало 43% від російського експорту нафти.
Ознаки покращення
Однак, МЕА бачить ознаки того, що ситуація змінюється. Поставки минулого місяця скоротилися на 1 млн барелів на день, і це падіння може потроїтися у другій половині року, оцінюють в агентстві. Європейські санкції проти таких російських компаній як Роснєфть набудуть чинності 15 травня і блок все ближче підходить до повного нафтового ембарго.
«Якщо домовленість буде досягнуто, нове ембарго прискорить переорієнтацію торгівлі, яка вже відбувається і змусить російські нафтові компанії закрити ще більше свердловин», — підсумовує агентство.
Читайте також: Ембарго на російську нафту: що вдарить по путінській економіці сильніше
Нагадаємо
Раніше «Мінфін» писав, що шостий пакет санкцій ЄС, який розробила Європейська комісія, передбачає відмову від закупівель російської сирої нафти протягом 6 місяців та припинення імпорту нафтопродуктів з РФ до кінця 2022 року.
ЄС запропонував Угорщині та Словаччині відстрочити ембарго до кінця 2024 року, а Чехії — до червня 2024 року. За інформацією Politico, такий проєкт обговорили 8 травня. Але Угорщина заявила, що їй потрібно більше часу, зазначає видання.