►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуці: головні фінансові новини
Повна відмова
Адміністрація зімбабвійського президента може оголосити про плани вже на цьому тижні, щоб урядові відомства Зімбабве надавати перевагу зімбабвійському долару при оплаті послуг, розповідає Персістенс Ґваньянйя, член Комітету монетарної політики Резервного банку Зімбабве.
Країна перебуває під санкціями США за порушення прав людини протягом останніх двох десятиліть.
«Ми беремо уроки з Росії, і один з них полягає в тому, що сильна залежність від доларів США — це погано. Ми хочемо спробувати відобразити деякі з цих геополітичних проблем у нашій місцевій економіці», — розповів Мнангагва в коментарі.
Зараз долари використовуються для оплати майже всього в країні: від їжі до палива, ліків і плати за дорогу. Цьогоріч працівники, зокрема вчителі та банківські працівники, вимагали зарплату в доларах США для покриття витрат на життя, прив’язаних до іноземної валюти.
Читайте також: Навіщо РФ прагне нав'язати свою валюту Заходу та чому це небезпечно для України
Тепер громадяни повинні будуть сплачувати у місцевій валюті за оформлення паспортів, ввізне мито та податки. Місцева валюта офіційно торгується по 159,34 за долар США і цього року втратила третину своєї вартості, на чорному ринку він продається по 400 за долар США.
«Західні держави зустрілися з Путіним, який вимагає оплати за газ і нафту в рублях», — казав раніше Мнангагва. «Тож зараз ми говоримо нашим промисловцям, усім цим великим компаніям, що будь-який інвестор, який прийде сюди, повинен купувати за зімбабвійський долар».
Південноафриканська країна раніше намагалася зміцнити свою валюту після того, як у 2019 році відмовилася від використання долара США на користь зімбабвійського долара, але цього не вдалося зробити через опір виконавчої гілки влади.
Росія відмовляється від долара
Hеагуючи на численні санкції, курс долара в РФ на готівковому ринку злітав до майже 200 рублів. Тому влада РФ вдалася до адміністративних заходів із елементами «творчості»: вони жорстко обмежили можливості іноземців щодо виведення капіталу і таким чином штучно втримали курс.
Паралельно були проведені маніпуляції на Московській біржі, шантаж окремих іноземних гравців та залякування їх втратою власності під час виходу з Росії. На російському міжбанку курс долара злітав понад 150 рублів, але потім стабілізувався.
Читайте також: Чому в Росії з'явилося 3 курси рубля
Однією з найкреативніших ідей виявилося бажання Кремля отримувати оплату за газ у рублях. За задумом, цей захід мав підтримати рубль і продемонструвати Європі, хто у газовому будинку господар.
Вимога призвела до чергового шоку великих європейських покупців газу та нафти. Задум росіян простий: ви заарештували наші ЗВР, ми змусимо вас платити рублями. Дефіцит російської валюти повинен був змусити іноземців активно скуповувати її на міжбанку та стимулювати попит.
Центробанк PФ сподівався, що брати рубль іноземці будуть у тих західних інвесторів, хто отримає погашення та виплати відсотків за боргами російських компаній у рублях через заморожування ЗВР. Це особливо не спрацювало, але треба розуміти, що рекордне зростання цін на енергоносії у світі в цей час дуже підіграло агресору.