►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіна» на фейсбуці:
головні фінансові новини
Неприйнятні умови
Причина полягає у вимогах Росії щодо порядку оплати поставок. За даними видання, російська компанія «Газпром» оголосила, що згода на нові вимоги про оплату є умовою для продовження безперебійного постачання газу.
Фінське керівництво однозначно заявляло, що платити у рублях не буде. «Газпром» попросив фінську державну газову компанію Gasum відповісти на вимоги до 20 травня. За даними ЗМІ, цей термін є таким самим для багатьох інших країн Євросоюзу.
Не виключено, що 21 травня подання російського газу до Фінляндії і більшу частину Європи буде припинено.
Читайте також: ЄС планує запровадити нафтове ембарго проти РФ вже цього року
Очікуються проблеми, але ситуація не критична
За офіційними оцінками, існуючої газової інфраструктури Фінляндії, тобто естонського газопроводу та терміналів ЗПГ, буде недостатньо для заміни російського газу.
Газ відіграє набагато меншу роль в енергетичному балансі Фінляндії, ніж у країнах Центральної та Південної Європи. Минулого року на газ припадало лише близько 5% від загального споживання енергії.
Очікуються проблеми для промисловості, де газ використовується не як джерело енергії, а як сировина для технологічних процесів. Дві третини газу у Фінляндії використовує промисловість. Найбільшими користувачами є компанії хімічної та лісової промисловості.
Читайте також: Німеччина підтвердила, що не платитиме за газ рублями
Хто вже без російського газу
Як писав раніше «Мінфін», «Газпром» з 27 квітня припиняє постачання газу до Польщі та Болгарії після їх відмови оплачувати газ рублями.
Примітно, що обидві країни раніше висловили бажання відмовитися від російського газу вже в найближчому майбутньому. Так уряд Польщі заявляв, що припинить купувати газ у Росії вже з наступного року, після завершення Ямальського контракту.
Болгарія планувала припинити імпорт газу ще раніше — вже в липні цього року.
Нагадаємо
У кінці березня Путін доручив перевести розрахунки за постачання російського газу «недружнім» країнам у рублі.
Країни «Великої сімки» (США, Канада, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія та Японія) відкинули цю вимогу, назвавши її «одностороннім та явним порушенням існуючих контрактів».
Читайте також: Експорт російського вугілля та газу зростає, а нафти падає. Як світ фінансує війну Путіна в Україні