► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Близькі перспективи
Наразі у Брюсселі працюють над опитувальником, який заповнила та передала Україна. За словами Ольги Стефанишиної, у Євросоюзі високо оцінили роботу української сторони з документами щодо політичної складової, демократичних інститутів, прав людини та реформ.
Віце-прем'єр із європейської інтеграції також повідомила, що до кінця наступного тижня Україна планує передати Євросоюзу книгу державності.
Стефанишина наголосила, що Україна розраховує на набуття статусу кандидата в члени ЄС вже у червні.
«Ми розраховуємо, що коли лідери ЄС знову зберуться у червні цього року, буде ухвалено рішення про надання Україні статусу кандидата», — заявила Стефанишина.
Читайте також: Україна планує вступити до ЄС уже 2024 року
Скептики змінюють позицію
Віце-прем'єр з європейської інтеграції додала, що сьогодні тривають переговори з різними країнами ЄС і відбувається серйозний перелом, тому ті країни, які скептично ставилися до європейської перспективи України, змінять свою позицію.
«Ми зазвичай ведемо переговори з різними столицями і говоримо про те, що ця прискорена процедура, через яку ми проходимо всі процеси, вона стала можливою через ті зміни, трансформації, які ми здійснювали за останні 8 років, це і був наш шлях власне до Європи», — заявила Стефанишина.
Читайте також: План Маршалла для України має включати повне відкриття ринків ЄС
Що може надати статус кандидата
Як писав раніше Мінфін, навіть статус кандидата в члени ЄС відкриє перед Україною можливості серйозних фінансових вливань.
Насамперед ми матимемо можливість отримати доступ до всіх фондів і під кожну з 35 глав реформ нам виділятимуть кошти за нашими конкретними потребами.
«Статус кандидата відкриває феноменальні можливості щодо фінансування, інвестування та допомоги. Відповідно до правил ЄС, кандидати мають такі ж привілеї щодо фінансів, як і члени. Тобто, ми можемо претендувати приблизно на 12 млрд євро допомоги щорічно з фондів ЄС для вирівнювання рівня життя.
Ці гроші повинні йти до бюджету та використовуватися і на нашу оборону, і на соціальні потреби.
Далі такий статус відкриває можливість для отримання прямих іноземних інвестицій (очевидно, коли закінчиться війна) — до 10 мільярдів. Далі — це довгострокові кредити — мільярдів на 10, враховуючи розміри нашої економіки, плюс допомога у вигляді грантів на освіту, культуру, охорону здоров'я тощо. Йдеться про мільйони доларів, тобто значно більше, ніж ми маємо зараз", — вважає екс-заступник голови НБУ, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Читайте також: Три сценарії для економіки України під час війни