Щодо перспектив подальшої лібералізації, скажімо, ухвалення НБУ рішення про збільшення максимально можливого відхилення готівкового курсу продажу валюти від офіційного або скасування вимоги про продаж банками лише купленої у населення валюти, то Дубогриз бачить два шляхи.
«Варіанти зрозумілі: потрібно або нічого не чіпати до стабілізації безпекової ситуації в країні, тобто, до завершення війни, або „відпустити“ маржу. Але тоді обсяги офіційних операцій з купівлі валюти зростуть. І де банкам брати валютну готівку, незрозуміло. Скасовувати обмеження, вважаю, нераціонально. На місці Нацбанку я б просто лишив все як є», — вважає він.
Попит не зменшується
Дубогриз переконаний, що за нинішніх умов, попри загальне падіння рівня доходів населення, попит на євро і передовсім долари надалі не зменшуватиметься.
«Люди бачать, що в країні прискорюється інфляція, розуміють, що через війну з величезними проблемами стикається українська економіка. Тож починають „про всяк випадок“ обмінювати залишки гривневих коштів на валюту. Плюс ще один момент — вкрай низькі ставки за банківськими депозитами. Тому економічні очікування інфляції, девальвації, загальна невизначеність і стимулюють українців купувати долар як засіб заощадження», — зауважив Дубогриз.
Регулювання ринку
Як повідомляв «Мінфін», з 30 квітня діятиме уточнений Нацбанком порядок визначення банками-емітентами курсу гривні до іноземних валют під час здійснення операцій із використанням електронних платіжних засобів.
Це означає, що коли проводиться списання з рахунку клієнта гривні, та якщо міжбанківський переказ за цією операцією здійснюється в іноземній валюті, курс гривні до іноземної валюти не має перевищувати більш ніж на 10% офіційний курс НБУ на день відображення банком операції.
Читайте також: Що буде з курсом долара та євро найближчими днями
У іншому випадку, якщо списання відбувається в іноземній валюті, а міжбанківський переказ здійснюється у гривні — курс гривні до іноземної валюти має дорівнювати або бути вищим за офіційний курс НБУ на день відображення банком операції.