Які зміни пропонують
Законопроєкт пропонує вилучити внесені трохи більше місяця тому норми щодо зниження з 20% до 7% ставки ПДВ на моторне паливо та встановлення нульового акцизу на бензини, важкі дистиляти, скраплений газ.
У пояснювальній записці законопроєкту йдеться про забезпечення у період дії воєнного стану умов для належного функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету за рахунок надходження податкових і митних платежів.
Там уточнюється, що за тиждень унаслідок дії звільнення від оподаткування ввізним митом та ПДВ до бюджету не надійшло 417 млн грн.
Читайте також: Уряд пропонує депутатам скасувати акцизи на пальне та значно зменшити ПДВ
Що буде з цінами на бензин
За прогнозом директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, скасування пільгового оподаткування призведе до зростання цін на бензин та дизель як мінімум на 10−12 грн/л — до 45 та 48 грн/л за нинішньої ціни у 34,1 та 38,7 грн/л відповідно.
«Скасування акцизу та зменшення ПДВ з 20% до 7% у середині березня знизило ціни на 10−12 грн/л. Відповідно повернення податків призведе до зворотного ефекту», — написав він на сторінці у фейсбуці.
Водночас експерт звертає увагу, що дефіцит палива визначає його реальну ціну на ринку в 40 і 45 грн/л, незважаючи на встановлення урядом граничних цін, і з огляду на це після скасування пільг пальне коштуватиме мінімум 52 та 55 грн/л.
За його словами, завданням номер один є наповнення ринку пальним. Альтернативою скасування пільг може стати скасування або ослаблення державного регулювання.
«Якщо й допустити підвищення цін, то за рахунок скасування держрегулювання або його послаблення. Ціна зросте, але не так сильно, як від повного повернення податків, і буде ефект через стимулювання наповнення ринку», — висловив думку Куюн.
За його словами, до держрегулювання та збільшення податків можна буде повернутися тільки після побудови нової системи постачань пального в країну через західний кордон.
Читайте також: Сергій Куюн про ринок палива: А-92 потихеньку відходить, менше буде зрідженого газу