«Ми особливо хвилюємося за найбідніші домогосподарства, оскільки вони витрачають більшу частину свого прибутку на їжу та енергетичні потреби, тому вони особливо вразливі до цього різкого підвищення цін», — додав старший економіст Світового банку Пітер Негл.
Що буде з цінами на нафту та газ
Найбільше подорожчає природний газ в Європі, його вартість може зрости більш ніж вдвічі. Очікується, що ціни впадуть у наступному та в 2024 році, але навіть тоді залишаться на 15% вищими, ніж минулого року.
За даними Світового банку, з квітня 2020-го по березень цього року ми спостерігаємо «найбільше за 23 місяці зростання цін на енергоносії з моменту підвищення цін на нафту в 1973 році», коли до зростання цін призвела напруженість на Близькому Сході.
Очікують, що ціни на нафту залишаться високими і в 2024 році, а барель базової нафти Brent цього року, за прогнозами, коштуватиме в середньому $100, що призведе до широкомасштабної інфляції.
Росія виробляє близько 11% світової нафти і займає третє місце за розміром своєї частки на світовому ринку нафти, але «збої внаслідок війни, як очікують, матимуть довгострокові негативні наслідки», оскільки через санкції іноземні компанії йдуть, а доступ до технологій скорочується, йдеться у звіті.
Росія наразі забезпечує 40% газу ЄС та 27% нафти, але європейські уряди намагаються відмовитись від російських енергоресурсів. Це призвело до зростання світових цін, створивши більший попит на поставки з інших країн.
Читайте також: Через війну врожай зерна в Україні буде на 20% нижчим
Ціни на пшеницю б'ють рекорди
Прогноз Світового банку щодо інших товарів також песимістичний: вартість багатьох харчових продуктів різко зросте. Індекс цін на продовольство ООН вже свідчить, що вони підскочили на найвищий рівень за 60 років.
Прогнозують, що ціна на пшеницю зросте на 42,7% і сягне нових максимумів у доларовому еквіваленті. Ціна на ячмінь збільшиться на 33,3%, на сою — на 20%, на олію — на 29,8%, на куряче м'ясо — на 41,8%. Причина — різке скорочення експорту з України та Росії.
До війни, за даними JP Morgan, на ці дві країни припадало 28,9% світового експорту пшениці та 60% світових постачань соняшника — ключового інгредієнта багатьох напівфабрикатів.
Очікується, що ціни на інші товари, зокрема на добрива, метали та мінерали, також зростуть.
«Пшениця — одна з найважливіших статей сільськогосподарського експорту», — йдеться в аналітичному звіті Bank of America. Там також повідомили, що погані погодні умови в Північній Америці та Китаї, ймовірно, посилять наслідки скорочення українських поставок, оскільки війна зірвала весняний посівний сезон.
У звіті також йдеться, що через бойові дії обсяги поставок зерна та олійних культур з України впали більш ніж на 80%, і ці втрати експорту протягом року «дорівнюють приблизно 10 дням світового запасу продовольства».
Читайте також: Як подорожчали продукти під час війни
Все залежить від тривалості війни
Міжнародна агропромислова корпорація Archer Daniels Midland, один з чотирьох найбільших світових продовольчих трейдерів, заявила, що найближчим часом не очікує зниження цін.
«Ми очікуємо скорочення поставок сільськогосподарських культур через слабкий урожай в Канаді, низький урожай у Південній Америці, а тепер і через збої у Чорноморському регіоні. Це на найближчі кілька років збереже напруженість на світових зернових ринках», — заявив виконавчий директор компанії Хуан Рікардо Лусіано.
У середньостроковій перспективі інші країни можуть допомогти вирішити проблему дефіциту поставок, спричинену війною в Україні, вважає Пітер Негл зі Світового банку. Однак прогнозоване зростання цін на добрива на 69% може призвести до того, що «фермери почнуть використовувати менше добрив, і урожайність сільськогосподарських культур зменшиться».
«Попри очікування, що ціни на товари досягнуть піку в 2022 році, вони залишаться значно вищими, ніж прогнозували раніше», — йдеться у звіті Світового банку.
А «перспективи товарних ринків дуже залежать від тривалості війни в Україні» та порушень, які вона викликає у ланцюжках постачання, додають автори звіту.