Як платять зарплати
З початком війни переважна більшість роботодавців (78%), як показали дослідження grc.ua, здійснили непопулярні заходи стосовно своїх співробітників. Чверті опитаних не виплатили заробітну плату. Звільнили або скоротили працівників у 16,5% компаній, 10% відправили у відпустку за свій рахунок.
Чверть опитаних, якщо й працює, то отримує неповну виплату заробітної плати. 17% респондентів відповіло, що їм скоротили заробітну плату від 15% і вище.
Де простіше знайти роботу
Змінилася також структура пропозицій роботи та насиченість спеціалістами у розрізі регіонів. У регіонах, які найбільше відчули на собі військову агресію РФ, зменшилася кількість робочих місць та зросла конкуренція. Релокація підприємств у безпечні регіони України, внутрішня та зовнішня міграція спеціалістів стала причиною того, що у західних областях збільшилася кількість пропозицій роботи.
Читайте також: Без свят та зарплати: як працюватимемо до закінчення війни
Конкуренція на одне робоче місце у Львові, Ужгороді, Івано-Франківську сьогодні набагато нижча, аніж у центральній та східній частинах України.
На які поступки готові йти українці заради роботи
Аналізуючи попередні кризи на ринку праці, які ми пережили в 2014/2015 та 2020 роках, можна побачити відповідну реакцію працівників на негативні зміни стану ринку праці. Стикаючись зі збільшеною конкуренцією на робочі місця, відчуваючи проблеми з працевлаштуванням, спеціалісти завжди зменшували свої зарплатні очікування.
Не стала винятком і ця криза. Останнє опитування grc.ua показало, що майже дві третини пошукачів (65%) в умовах кризи на ринку праці готові знизити свої зарплатні апетити. Найбільша частка (26%) з тих, хто готовий заради влаштування на роботу отримувати меншу заробітну плату, згодні зменшити її на 10−25%.
В умовах високої конкуренції та вкрай низької кількості вакансій сьогодні прослідковується ще одна тенденція у поведінці пошукачів. Спеціалісти стали пропонувати свої кандидатури на вакансії нижче за свій звичний рівень кваліфікації. Якщо до війни в категорії топ-менеджмент було досить багато пропозицій роботи, то сьогодні керівники та директори не надто затребувані.
Для них в квітні було відкрито 1,7% вакансій від усіх актуальних. Отже, на позиції middle‑рівню в умовах дефіциту роботи стали відгукуватись топові фахівці.
Що робити
Що робити спеціалістам в таких складних умовах пошуку роботи? По-перше, використовувати всі джерела пошуку інформації про відкриті робочі місця. Найбільш повна інформація про вакансії розміщена на кадрових порталах. Проте не варто нехтувати спеціалізованими професійними сайтами з добірками пропозицій роботи, сайтами компаній, телеграм-каналами, а також соціальними мережами.
В умовах скорочених бюджетів на пошук персоналу дехто з компаній користується методом рекомендацій кандидатів від своїх співробітників. Отже, при пошуку роботи в умовах кризи на ринку праці потрібно займати проактивну позицію.
По-друге, в умовах жорсткої конкуренції пошукачі повинні підвищувати свою цінність на ринку праці. Додаткова професійна освіта можлива навіть в умовах війни. Якщо знайти роботу по професії вкрай складно через низьку затребуваність, то пошукачу варто провести аудит своїх знань, умінь та компетенцій та з’ясувати, в яких інших професійних сферах їх можна застосувати. Поширеною тенденцією у довоєнні часи була перекваліфікація спеціалістів. Залишається актуальною вона і зараз, в умовах кризи на ринку праці.