►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
«За попередніми оцінками в березні реальний ВВП скоротився на 45% р/р, Блокування та мінування акваторії Чорного моря російськими військово-морськими силами суттєво звузило можливості для експорту та імпорту. Майже 5 мільйонів українців були вимушені залишити країну» — повідомляє Dragon Capital.
«За нашими оцінками, території на сході та півдні України, які залишаються окупованими російськими військами станом на середину квітня, генерували приблизно 12% від ВВП у довоєнні часи. Економічна активність на решті території країни залишається суттєво пригніченою, хоча поступово відновлюється», — вважає головна економістка компанії Олена Білан.
Поки що окупаційні війська зруйновали чи суттєво пошкодили невелику кількість великих промислових об'єктів, що дозволяє частково відновити обсяги виробництва. Проте подальша динаміка ВВП залежатиме в першу чергу від розвитку подій на фронті, включаючи просування наземних військ, інтенсивність ракетних ударів та пошкодження виробничих потужностей, вважають у компанії.
Читайте також: Інфляція ставить рекорди: що робити державі, аби не добити економіку
Також вагомим фактором буде налаштування експортної логістики. За оцінкою Dragon Capital, без відновлення доступу до Чорного моря Україна в перспективі зможе експортувати до 6−7 Мт товарів на місяць наземними шляхами, або менш ніж половину від довоєнних обсягів.
Яким буде падіння ВВП
В компанії прогнозують, що якщо бої продовжаться в межах території, окупованої РФ станом на середину квітня, а ризик ракетних ударів на решті території залишиться високим, економіка України скоротиться приблизно на третину та навряд чи буде зростати у наступному році.
Стійке припинення вогню в найближчі місяці прискорить відновлення економіки та дозволить зменшити річне падіння ВВП до -25% р/р з подальшим зростанням на 6,5% р/р у 2023 році.
Читайте також: План Маршалла для України: що пропонують 8 провідних економістів світу
Якщо домовленість про припинення вогню буде супроводжуватись відкриттям Чорного моря для комерційного судноплавства, Україна зможе наростити обсяги експорту, оціночно до 70% від довоєнного рівня (зважаючи на втрачені виробничі потужності). У цьому випадку падіння ВВП в цьому році становитиме 22% р/р, а зростання наступного року може сягнути 10% р/р, вважають аналітики.
Прогнози ВВП
Міжнародний валютний фонд оцінює падіння ВВП України через повномасштабне вторгнення Росії у 35% у 2022 році. Цю цифру було розраховано згідно з методологією підрахунку МВФ, яка враховує такі військові конфлікти.
Схожі прогнози дає НБУ: регулятор очікує, що реальний ВВП країни може скоротитися не менш ніж на третину у 2022 році.
Прогнози Світового банку ще більш песимістичні: там вважають, що через економіка України цього року скоротиться на 45,1%.