«Широкомасштабна агресія Росії проти України значно підвищила рівень усіх ризиків, які впливають на стабільність фінансової системи. Однак спільними діями державних органів та установ вдається тримати їх під контролем», — повідомляє регулятор.
Які зробили висновки:
- Фіксація обмінного курсу на початку війни та запровадження обмежень на рух капіталу значно знизили тиск на валютний ринок. З урахуванням очікуваних обмежених надходжень у ІІ кварталі все вагомішою є подальша підтримка від міжнародних донорів.
- Рівень міжнародних резервів НБУ залишається на прийнятному рівні, проте експортний потенціал значно обмежено, зокрема логістичними проблемами. Ціни на енергоносії, особливо на природний газ, зросли швидкими темпами. Війна також спричинила погіршення прогнозів світового зростання та скорочення глобальної торгівлі.
- Ліквідність банківського сектору є високою — обсяг коштів клієнтів в усіх валютах збільшився на 41 млрд грн з початку військових дій.
- Нацбанк продовжує здійснювати антикризові заходи для підтримки банків в умовах воєнного стану. Зокрема, банки отримали дозвіл на «кредитні канікули» та неврахування прострочки за кредитами під час оцінки кредитного ризику, а також на реструктуризації кредитів боржникам, що постраждали через агресію Росії.
- Для збереження фінансової стабільності емісійне фінансування державного бюджету Нацбанком має бути й надалі мінімізовано. Збільшення бюджетних видатків має відбуватися насамперед на пріоритетні напрями — забезпечення обороноздатності країни та соціального захисту населення, водночас надання податкових пільг повинне мати виключний, а не всеохоплюючий характер.
Читайте також: Ситуація на валютному ринку покращується: Нацбанк готовий скасовувати обмеження
Як писав «Мінфін», у вівторок, 12 квітня, Національний банк здійснив другий викуп військових облігацій на суму 20 млрд грн. Станом на 13 квітня портфель військових ОВДП у власності НБУ становить 40 млрд грн.